Potvrzeno. Srbským prezidentem byl již v prvním kole zvolen premiér Vučić

Potvrzeno. Srbským prezidentem byl již v prvním kole zvolen premiér VučićNOVÉ
Aleksandar Vučić Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Srbské prezidentské volby

Echo24

Dosavadní srbský premiér Aleksandar Vučić byl v nedělních volbách zvolen novým srbským prezidentem. Oznámila to dnes srbská volební komise po sečtení výsledků z 91 procent okrsků. Se ziskem 55,13 procenta vyhrál Vučić už v prvním kole voleb. Do úřadu prezidenta má nastoupit 31. května.

Sedmačtyřicetiletý právník Vučić, který je od dubna 2014 předsedou srbské vlády, vede nejsilnější politickou formaci v zemi, Srbskou pokrokovou stranu (SNS). Bývalý ultranacionalista se prezentuje jako proevropský politik, usiluje ale i o sblížení s Ruskem, které také krátce před volbami navštívil.

Na druhém místě za Vučičem skončil bývalý ombudsman Saša Janković, jemuž svůj hlas dalo 16,3 procenta voličů. Třetí se s 9,4 procenta hlasů umístil komik a aktivista Luka Maksimović, známý pod pseudonymem Ljubiša Preletačević Beli. Volební účast činila 55 procent, což je podle agentury APA nejméně za několik předchozích let.

Vučić se už v neděli na základě předběžných výsledků prohlásil vítězem voleb. „Toto je pro nás velmi důležitý den, který ukázal, jakým směrem by se mělo Srbsko vydat,“ řekl Vučić v sídle své strany. Voliči podle něj zvolili pokračování cesty do Evropské unie, ale i zachování vazeb na Rusko a Čínu.

Vítězství dosavadního premiéra v prezidentských volbách se všeobecně očekávalo, nebylo jen jasné, zda zvítězí už prvním kole. Vučić těží především ze značné rozdrobenosti demokratické opozice, která se nebyla schopna dohodnout na společném protikandidátovi. Premiérovi hrál v předvolební kampani do karet i velký prostor, který mu dopřávaly hlavní veřejnoprávní i komerční televizní stanice, což jeho odpůrci hlasitě kritizovali.

Úloha prezidenta v Srbsku je spíše ceremoniální, podle analytiků se ale Vučić pokusí dosadit na premiérský post sobě věrného politika, a bude tak dění v balkánské zemi ovládat i nadále.

Čtěte také: Bizarní video udělalo ze studenta spolufavorita voleb

Související články