1 schází se s politiky: ČSSD a ANO odmítly

Klaus šikuje proti uprchlíkům. Sobotka se s ním odmítl sejít

NOVÉ

Témata: , ,

Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek, vedení TOP 09, předseda ODS Petr Fiala, komunisté, Strana práv občanů i Svobodní. To jsou jen někteří, s nimiž se v posledních dvou měsících potkal exprezident Václav Klaus. Ten začátkem září představil svou petici proti imigraci a politiky teď chce získat pro širokou platformu k migrační krizi. Ta by vládě měla pomoci získat mandát odmítnout přijímání uprchlíků. Například šéf ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka se ale s Klausem sejít odmítl.

Klaus svou petici proti migraci představil začátkem září. Vyzývá v ní vládu k zajištění vnitřní bezpečnosti a vnější nedotknutelnosti hranic státu všemi prostředky včetně využití policie a armády. Zároveň odmítá kvóty na přerozdělování uprchlíků a volá v této otázce po případném referendu.

Na podporu petice se exprezident v uplynulých měsících sešel s celou řadou stran a hnutí. Snažil se je získat pro možnost vytvořit společnou platformu k otázce migrace.

„Na mnohých věcech jsme se shodli, ale nemáme stejné názory na řešení migrační krize. My si například nemyslíme, že příčinou všech problémů je Evropská unie a že by její rozpad čemukoliv pomohl,“ řekl deníku ECHO24.cz vicepremiér Bělobrádek.

Podle něj není pravděpodobné, že by současná vláda v otázce migrace sáhla k referendu: „Domnívám se, že je to nadbytečné, referendum není třeba. Názor většiny veřejnosti i politiků ke kvótám je dostatečně zřejmý.“

Čtěte také: Falešný a prázdný papež? Klaus oprášil stará slova

Klaus: Summit o klimatu? Hloupé závěry zpupných a nafoukaných lidí

Klaus: Elity chtějí národy promíchat s běženci, aby je lépe ovládly

Podpořit vládu

Setkání s Klausem si pochvaloval šéf ODS Petr Fiala. Ten je přesvědčený, že se občanští demokraté dívají s exprezidentem na řadu nebezpečí a výzev podobně. Ovšem ani tady neměla schůzka žádný konkrétní výstup.

„Představil nějaký vlastní nápad, kterým by se mohlo reagovat na migrační krizi. Já jsem ho nicméně seznámil s tím, co dělá ODS. Myslím si, že takové rozhovory jsou určitě užitečné, ale žádný konkrétní politický postup z nich v tuto chvíli nevyplývá,“ prozradil Fiala s tím, že v budoucnu plánuje i další setkání s Václavem Klausem.

Právě ODS je jednou ze stran, které by se do platformy mohly připojit. Klaus v minulosti opakovaně prohlásil, že nemá jít o útok na vládu. Naopak, cílem je prý podpořit vládu v tom, aby od občanů získala silný mandát k tomu odmítnout povinné kvóty.

U Sobotky a Babiše Klaus nepochodil

Minulý týden se bývalý prezident sešel i s částí vedení TOP 09. Na schůzce nechyběl nový předseda Miroslav Kalousek, ani jeho předchůdce Karel Schwarzenberg. Právě on se v minulosti o Klausově petici zmiňoval dost kriticky, když říkal, že podněcuje k nenávisti.

„Pan prezident nás požádal o setkání a je samozřejmě zdvořilé se s bývalou hlavou státu setkat. A to přesto, že naše východiska, přístupy i cíle jsou ve vztahu k celé lidsko-právní problematice zahraniční politiky natolik diametrálně odlišné, že si tam jen obtížně představuji jakýkoliv průnik,“ zhodnotil schůzku Kalousek.

„Apriorně je (uskupení vznikající k migraci – pozn. red.) nazývat zahnědlými seskupeními je naprostá, naprostá drzost a arogance od těchto lidí,“ prohlásil Klaus.

Setkat se s Klausem naopak odmítla ČSSD a hnutí ANO. Podle premiéra a šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotky jde o dva naprosto odlišné světy.

„Václav Klaus není politický partner, se kterým by mělo pro ČSSD smysl jednat. V klíčových otázkách zastává sociální demokracie dlouhodobě diametrálně odlišné postoje a na tom není co měnit,“ řekl premiér deníku ECHO24.cz.

Klaus v úterý v rozhovoru pro ČTK odmítl dřívější slova Sobotky o nebezpečí „hnědnutí“ české společnosti, které souvisí se současnou migrační krizí. Exprezident žádné takové tendence nevidí. Upozornil ale, že je normální, že pokud tradiční strany migraci nezvládají, vznikají k tomuto tématu nová uskupení. „Apriorně je nazývat zahnědlými seskupeními je naprostá, naprostá drzost a arogance od těchto lidí,“ prohlásil Klaus.

Čtěte také: Musíme výrazně snížit počet přistěhovalců, přiznala Merkelová

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.