1 O mlčícím muslimském mainstreamu

Neexistuje hodný islám a zlý islám

POLITICKÁ ARÉNA

Pečlivým porovnáváním projevů muslimských představitelů k teroristickým činům spáchaným ve jménu islámu, docházím postupně k závěru: Neexistuje „hodný islám“ a „zlý islám“. Tahle mediální lež se poslední dobou šíří napříč médii a politickými uskupeními stejně nebezpečně jako kdysi populární filozofie tzv. multikulturalismu, který je mezitím už bezpečně mrtev.

Na debatách a panelových diskusích i osobních setkáních se vzdělanými muslimy a orientalisty v Praze i Bruselu získá člověk lehce dojem, že existují dva islámy. Jeden spravedlivý a zbožný, respektující a mírumilovný, přísný, ale milosrdný. Druhý – odpadlický, nenávistný, s touhou sadisticky zabíjet bližní a to pokud možno před televizními kamerami, aby přitom teklo opravdu hodně krve.

Čtěte také: Napětí ve Francii. U kebabárny vybuchla nálož, do mešity dopadly granáty

Jenže skutečnost je jinde. Islám – na rozdíl od křesťanství - nemá staletími probojovaná a všemi závazně akceptovaná náboženská dogmata. Těm, kteří se ošklíbají nad slovem dogma – pamětlivi ještě pouček VUMLU a jiných  - mohu vzkázat, že dogma je názor, o němž se nepochybuje a který přijímají úplně všichni za závazný. Nonsens ve vědě, nezbytnost v náboženských systémech. Proč? Protože je-li nějaké náboženství  nebo jeho představitel ochoten vraždit ve jménu správného výkladu podstaty – a tento „správný výklad“ nemá jedinou uznanou autoritu a jediné uznané znění – pak nezbývá než zahlásit jako Jack Swigger na Apollo 13: Houstone, máme problém. A ne jediný.

Čtěte také: Nejmladší z podezřelých se vzdal, prý byl ve škole. Spolužačka potvrzuje

Kromě problému neexistence „jednoho hodného a jednoho zlého islámu“ vidím ještě problém přidružený. Existence tzv. „šedé zóny“. Je to mlčící, často málo nábožensky vzdělaný a nejistý muslimský mainstream, který připouští na domácí půdě nahlas – v Evropě spíš potichu - možnost kruté odplaty za urážky Proroka, islámu, víry, zvyků a tradic.

My, Evropané, máme toto kruté a nevycválané období již za sebou. Ve staletých bojích jsme si vyvzdorovali a vydobyli společně s demokracií smířlivý a tolerantní sekulární stát, v jehož právním systému nejsou drakonické tresty (kamenování, sekání rukou). Sekulární stát západokřesťanského střihu hájí svobodu vyznání, ale nesměšuje církevní právo se státním. Většina muslimského mainstreamu tento rozdíl nevidí jako výhodu a považuje ho naopak za nedostatek.

Čtěte také: Cenzura karikatur Charlie Hebdo je tu. Nechceme nikoho urazit, hájí se média

Ve Velké Británii bylo vládním vyšetřováním zdokumentováno 46 případů, kdy správní rady škol, sestávající převážně z muslimů, urputně bránily v rámci občanské výchovy výuce tzv. „britských hodnot“, jako je tolerance a dodržování základních lidských práv, a trvaly na segregaci dívek a chlapců. Britská vláda při vyšetřování zjistila, že organizace konzervativních muslimů vykonávají dlouhodobý a perfektně připravený nátlak na školní rady v muslimských čtvrtích a jejich okolí. Vyšetřování dále prokázalo, že učitelé a členové těchto správních rad jsou těmito skupinami povzbuzováni k šíření antisemitismu, někdy i podpory Al-Káidy a zaměstnávání učitelů a pracovníků, kteří podporují přechod státu k právu šaría. Ze správních rad jsou organizovaným nátlakem postupně vyháněni nemuslimové a nahrazováni muslimy. Případem organizovaného pokusu o ovládnutí části veřejného školního systému v Británii se bude nadále zabývat vláda.

Čtěte také: Charlie Hebdo nebyl první a nebude poslední

Běžný muslim považuje právo šaría - náboženské právo – za nadřazené mravně – a úplně nejlépe i normativně (muslimové si povětšinou přejí, aby šaría stála výš, než naše právo státní). To je problém mnohem hlubší, ze kterého terorismus a násilí nevzdělaných muslimů nepřímo pramení. Muslimský mainstream umožňuje sdílet přesvědčení, že naše pojetí státu, demokracie a svobody slova je v podstatě „hříšné“.  Takto se ovšem mírového soužití nikdy nedočkáme.

Největším problémem pro Evropu není teroristické odhodlání těchto šílenců, ale mlčící šedá zóna těch, kteří milují mír a pokoj, ale mlčí a upřímně celým srdcem věří, že se urážka odplácí smrtí. Řeči o vzájemné toleranci jsou jen řeči, dokud tato mlčící většina mlčí.

Čtěte také: 12 lidí, kteří zemřeli při útoku na Charlie Hebdo

Jsem zděšen a je mi hluboce líto obětí statečných novinářů z Charlie Hebdo a jejich pozůstalých. Je mi nesmírně líto, že se s každým takovým činem vzdaluje možnost našeho poklidného soužití, protože obyčejní Evropané již začínají žít ve strachu z islámu, ne ve strachu z terorismu. A to je závažná věc.

Tento gangsterský čin útočí na samu bytostnou podstatu pojetí naší západokřesťanské kultury. V jejích základech leží svoboda slova a úcta k nedotknutelnosti lidského života.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.