1

Zeman na Hradě, Babiš ve Strakovce. To je to, oč tu běží

Témata: ,

Neexistuje žádné oficiální prohlášení o vzájemné hospodářské a politické dohodě mezi lídrem největšího politického uskupení vlastněného Andrejem Babišem a prezidentem Milošem Zemanem. Nicméně již několik týdnů lze sledovat, jak se ti dva hezky doplňují a protínají své zájmy v jednu sílu, která má jednoho znovu zvolit na Hrad, druhému pomoci ovládnout Strakovu akademii.

Miloš Zeman svoji kandidaturu zatím neohlásil, ale jeho okolí udělá vše pro to, aby tak učinil. Prezident sám při svých cestách po zemi dělá maximum, aby si získal voliče, a slaví velké úspěchy. Na koho se obrací, je zřejmé z jeho rétoriky a prvoplánových názorů. Bude také hledat oporu v nějaké politické straně. Při poslední volbě se opíral o své sdružení, nyní marginální SPO. Vztahy se sociální demokracií, kterou dovedl k vítězným volbám, jsou dlouhodobě napjaté, respektive už několik let podporuje opoziční křídlo opírající se o jihomoravského hejtmana Michala Haška.

Bohuslav Sobotka, který figuruje na Zemanově seznamu zrádců, jejž sestavil po své neúspěšné kandidatuře na prezidenta v roce 2003, se prezidentovým favoritem nikdy nestane. Chvíli to vypadalo, že by jejich vztahy mohly být alespoň neutrální, ale tomu mohl uvěřit jen ten, kdo Miloše Zemana nezná. Zeman nezapomíná a neodpouští. Rozdílné pohledy, spíš jen rozdílné formulace než zásadní ideový spor, na migrační otázku se stávají záminkou k politickému střetu, který bude výhodný pro tandem Babiš–Zeman.

Pro Andreje Babiše je v tomto volebním období největším soupeřem sociální demokracie. Ta jediná mu stojí v cestě za premiérským křeslem. Babiš usiluje o model, kdy on bude lídrem vlády s podporou slabého koaličního partnera. Tím se mají stát lidovci, nikoliv ale pod vedením současného předsedy, nýbrž za pomoci Babišova vazala Mariana Jurečky. Není žádným tajemstvím, že zdravotní okolnosti nedovolí Pavlu Bělobrádkovi dlouhodobě stranu vést a Jurečka je ten, který ho chce vystřídat. Zemanova chuť po pomstě, jež bude naplněna co největším oslabováním Sobotky, a Babišova strategie ochromit co nejvíce nejsilnější demokratickou stranu v zemi, přivedla ty dva dohromady. Oba to vědí, oba to chtějí a oba s tím řešením budou spokojeni. Zeman na Hradě, Babiš ve Strakově akademii. To je to, oč tu běží.

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.