8 Německý divadelní festival

Nejvtipnější zázrak sezony: vyražte do divadla

, NOVÉ

Pražský divadelní festival německého jazyka, jehož 19. ročník se uskuteční od 21. listopadu do 1. prosince, do metropole přiveze to nejlepší z Hamburku, Berlína, Lucemburku a Mnichova. Bude mít dva prology, jeden v Praze, druhý ve Vídni. Předprodej vstupenek na festival bude zahájen 27. října. 

„Prvním prologem bude už 5. října na Nové scéně Národního divadla dokumentární hra drážďanské Bürgerbühne Můj spis a já, uváděná v rámci projektu Paralelní životy - 20. století očima tajných služeb. Druhým bude tradiční divadelní výlet, tentokrát 1. listopadu do slavného vídeňského Burgtheateru na inscenaci Nehody režisérky Andrey Brethové, kterou kritici označují za nejvtipnější zázrak sezony,“ řekla ředitelka přehlídky Jitka Jílková.

Vedení festivalu každoročně uděluje Cena Josefa Balvína nejlepší inscenaci původního německy psaného textu, která vznikla na území České republiky v uplynulé sezóně. Letos ji získala skupina Tygr v tísni za projekt Meyrink, Nováková, Kubák: GOLEM Štvanice. Vítězný projekt bude v rámci festivalu prezentován alespoň videoinstalací na původním místě na ostrově Štvanice.

Vlastní pražský program začne 21. listopadu ve Stavovském divadle inscenací hamburské scény Thalia Theater Fronta - Na západní frontě klid, která je příspěvkem k výročí první světové války. Poté zájemci uvidí svěží, přidrzlou a dojemnou produkci berlínského Divadla Maxima Gorkého nazvanou Co je venku, do toho mi nic není - inscenaci divadelní hry Sibylle Bergové v režii Sebastiana Nüblinga.

Čtěte také: Překvapivě geniální rakouský design

I letos bude uvedena německojazyčná inscenace z Lucemburska - tentokrát jí bude hra Svatojánská noc, kterou přiveze Les Théâtre de la Ville de Luxembourg. Výjimkou v programu bude prezentace mimořádné české inscenace, která inovativně, chytře a navíc zábavně zpracovává téma česko-německého soužití. Silný zážitek zprostředkuje divákům v Malostranském hostinci Baráčnická rychta celkem třikrát divadlo Vosto5, skupina Sto zvířat a režisér Jiří Havelka v inscenaci nazvané Dechovka.

Kromě už běžných diskusí publika s herci a tvůrci představení se uskuteční i výstava Stejné barvy, která v Novoměstské radnici ukáže to nejzajímavější ze současné plakátové tvorby německojazyčného divadla. Otevřena bude od 13. listopadu do 1. prosince. 

Více informací o programu zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.