Německo: Někteří azylanti jezdí na ‚dovolenou‘ do zemí, z nichž uprchli

(NE)BEZPEČNÁ ZEMĚ PŮVODU

Německo: Někteří azylanti jezdí na ‚dovolenou‘ do zemí, z nichž uprchliNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět

Echo24

Někteří běženci, kteří v Německu dostali azyl, navštěvují krátkodobě země, z nichž před časem oficiálně uprchli před pronásledováním. Napsal to dnes nedělník Welt am Sonntag v článku nazvaném „Uprchlíci jezdí na dovolenou tam, kde jsou údajně pronásledováni“. Úřady informace potvrdily, ale konkrétní údaje tají, kvůli ochraně osobních údajů.

Německý nedělník tvrdí, že zjistil případy azylantů, kteří jsou vedeni jako nezaměstnaní a vycestovali na krátkou dobu do zemí jako je Sýrie, Afghánistán či Libanon. Pak se zas vrátili do Německa.

„Ano, vyskytly se takové případy,“ potvrdila podle nedělníku mluvčí spolkové agentury práce. Dodala ale, že oficiálně se žádná statistika nevede. I kdyby se zaměstnanec agentury práce dozvěděl o azylantově cestě například do Sýrie, nesmí informaci předat dál kvůli ochraně osobních údajů, uvedla mluvčí.

Podle německé legislativy mají příjemci dávek v nezaměstnanosti ročně nárok na 21 dnů „dovolené“, u níž nemusí uvádět místo pobytu. Takovou dovolenou musí nahlásit. Povinnost sdělovat lokalitu, kam se chystají, ale neexistuje.

Podle spolkového ministerstva vnitra mohou azylanti ve výjimečných případech do země, z níž uprchli, aniž by přišli o status uprchlíka; například je-li jejich příbuzný těžce nemocný.

Čtěte také: Slovenská poslankyně si vzala uprchlíka. Čeká v Berlíně na azyl

Merkelová s CDU na severu neuspěla, bodovala AfD kvůli uprchlíkům