Slovenská poslankyně si vzala uprchlíka. Čeká v Berlíně na azyl

Velká láska letí světem

Slovenská poslankyně si vzala uprchlíka. Čeká v Berlíně na azylNOVÉ
Silvia Petruchová Foto: Foto: Obyčejní lidé
Svět

Echo24

Slovensko, které není k uprchlíkům právě nakloněné, se musí vypořádat s jednou svatbou. Slovenská poslankyně se totiž v sobotu provdala za muslimského běžence, který žádá v Německu o azyl. Informuje o tom Denník N.

Byla to svatba, kde chyběl manžel. Čeká totiž v Berlíně v ubytovně pro uprchlíky, zda mu úřady udělí azyl. Poslankyně slovenského parlamentu Silvia Petruchová se o víkendu přesto provdala. Svého manžela, Jásira Šahzada z Pákistánu, poznala přes internetovou seznamku. Znají se rok a půl. Pákistánec ovšem žije v Evropě již osm let, tehdy dorazil do Švédska, kde se mu nepodařilo dostudovat vysokou školu. Pak se přesunul do Německa.

Silvie Petruchová, nyní již pod novým příjmením Šahzad, je poslankyní od března, kdy se do parlamentu dostala v barvách strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti. Devětatřicetiletá žena je odkázána na invalidní vozík, trpí totiž svalovou dystrofií.

Novému manželství ovšem nemusí hvězdy přát. Poslankyně se Denníku N svěřila, že se bojí, aby manžel získal azyl. Německo totiž Pákistán považuje za bezpečnou zemi a azylové podmínky pro její občany zpřísnil. Právě proto nemůže Šahzad opustit Německo. Petruchová tak každý měsíc jezdí za ním. „Šahzada znám a plně mu důvěřuji. Když přijedu do Berlína, je o mě dobře postaráno. Jsem odkázána pouze na něho a vím, že je to člověk, s nímž chci prožít zbytek svého života,“ svěřila se pro Denník N. „Pochopila jsem, že lidé z jakékoli kultury nebo vyznání mohou mít stejný pohled na svět i život a dokážeme najít hodně společných hodnot.“ Byť si přejí žít na Slovensku, poslankyně svého muže uvedla do obrazu: „Varovala jsem ho, že Slovensko není moc přátelské k cizincům.“