Nikáb je jako klapky pro koně, šokuje afghánská první dáma
Proti burkám a nikábu
Nová první dáma Afghánistánu, která je známá svými kosmopolitními názory, opět šokovala tamní společnost. Nejdříve se na začátku tohoto roku objevila po boku svého manžela na veřejnosti během prezidentské kampaně, teď podpořila kontroverzní francouzský zákon, který zakazuje nosit nikáb či burku na veřejnosti.
„Se zákazem francouzské vlády plně souhlasím. Burka a nikáb zamezují ženám volný pohyb a v periferním vidění. Jsou tak trochu jako klapky na oči pro koně, které brání v periferním vidění a tím, že jsou přidělány k otěžím, i volnému pohybu,“ řekla Rula Ghaníová během rozhovoru s agenturou AFP v prezidentském paláci v Kábulu s tím, že se chystá rozjet kampaň za větší úctu k ženám v zemi.
Nehodlá prý ale usilovat o výrazné změny v patriarchální a silně muslimské společnosti. Hlavním předmětem jejího zájmu jsou ženy a děti. „Jedním slovem více respektu,“ řekla Ghaníová. „Potřebuju ještě najít svou cestu, jak pomoci. Ještě stále naslouchám a snažím se pochopit, co se v Afghánistánu děje,“ dodala.
Na tweetu má Rula Ghaníová jako pokrývku hlavy luxusní šátek od francouzského oděvního domu Hermès:
L'épouse du président afghan, Rula Ghani, approuve la loi française sur le niqab http://t.co/cjixYDTBqf // pic.twitter.com/rlgaYQb9T3
— Le Monde (@lemondefr)
31. Říjen 2014
Tomu, že se Rula Ghaníová nebude v prezidentském paláci schovávat před zraky veřejnosti jako tradičně její předchůdkyně, napověděla už přítomnost nové první dámy po boku jejího manžela Ašrafa Ghaního během jeho prezidentské kampaně na začátku tohoto roku. Její předchůdkyni Zeenat, manželku Hámida Karzaje, který byl v úřadu po svržení Talibanu 13 let, přitom na veřejnosti prakticky nikdo nespatřil.
#Afghanistan: l’épouse du président Ghani aura un rôle public pour représenter les femmes http://t.co/HgtKBtwSGm pic.twitter.com/I3KAZyczv1
— GrandesEcolesFeminin (@GEFeminin)
18. Říjen 2014
Ašrafa Ghaní šel v porušování tradic ale ještě dále. Nejenom, že ho žena doprovázela během kampaně, ale po jejím skončení manželce Rule ve veřejném projevu vzdal hold a ocenil její práci.
Francie zakázala zakrývání obličeje na veřejnosti na jaře 2011, a jak ukazují případy z poslední doby, zákon striktně dodržuje. Zákon mezi muslimy ve Francii vyvolal vlnu nesouhlasu. Při porušení zákona hrozí viníkům pokuta 150 euro.
Více zde: Pařížská opera vykázala ženu v nikábu
Muslimka si stěžovala na zákaz zahalovat obličej. Neuspěla
Francouzským zákonem se nechala inspirovat Austrálie, který připravuje návrh zákona, který viníkům vyměřuje pokutu 34 tisíc australských dolarů a až roční vězení. Podle autorky návrhu, političky Jacqui Lambieové, se nejedená o omezování svobody vyznání, protože „v koránu se o burce nepíše“.