Muslimka si stěžovala na zákaz zahalovat obličej. Neuspěla

Muslimka si stěžovala na zákaz zahalovat obličej. Neuspěla
Libyjská žena s nikábem Foto: wikipedia.org
1
Svět
Oliver Jahn
Sdílet:

Evropský soud pro lidská práva v úterý rozhodl, že francouzský zákaz nošení celoobličejového závoje neporušuje práva muslimských žen. Jedná se už o třetí potvrzení zákazu ohledně náboženské pokrývky hlavy, který mezi muslimy ve Francii vyvolal vlnu nesouhlasu. Soud rozhodoval v konkrétním případu ženy, která si obličej halí „z přesvědčení“.

Zákon poprvé představen roku 2010 zakázal v plné míře nošení závojů zahalující obličej, jako jsou muslimské burka a nikáb, na veřejnosti. Soud pro lidská práva se sídlem ve Štrasburku tak už po třetí potvrdil nařízení, které při jeho porušení znamenalo pro viníky pokutu až 150 euro.

Francouzská vláda už dříve uvedla, že je tento zákon nutný k zachování sekulárnosti země a také kvůli bezpečnostním důvodům. Zákaz ale zvýšil napětí v komunitě francouzských muslimů, která je svými 5 miliony nejpočetnější muslimskou menšinou v Evropě.

Vzniklé napětí místy vyústilo až v násilí, mezi které patřily i nepokoje na předměstí Paříže v létě 2013. Během nich byl v části Trappes zadržen muž, který napadl policistu. Ten měl údajně zabránit jeho ženě v nošení hávu, který jí zakrýval tvář. 

‚Ve Francii by neměla šanci.‘

V soudním procesu, který znamenal úspěch pro francouzskou judikaturu, tato 24letá muslimka uvedla, že je oddanou stoupenkyní Islámu a že burku a nikáb nosí v souladu s její vírou, kulturou a osobním přesvědčením. Dále u soudu uvedla, že tento zákaz porušuje její svobodu vyznání, projevu, svobodu shromažďovací a také zákaz proti diskriminaci.

Žalující strana v souvislosti s předešlými výtkami argumentovala, že zmíněné muslimce její manžel nebo kdokoliv jiný nosit háv nenakázal, a že na ni v této věci nebyl kladen žádný tlak ze strany muslimské komunity. Podle ní je rozhodnutí nosit zahalený obličej zcela z její vlastní hlavy. 

Za zmínku stojí také to, že ženu zastupoval právní zástupce z anglického Birminghamu. Zde mimo jiné žije zbytek rodiny žalující, ale zvolení britského právníka mělo prozaičtější důvod.

„Nejprve bychom chtěli, aby soud přiznal, že je francouzské právo diskriminační,“ řekl podle AFP zástupce žalující muslimky Sanjeev Sharma před vynesením rozsudku. Podle něj by ve Francii nemohla muslimská žena získat odpovídající péči od žádného právního zástupce, proto si prý také zvolila birminghamskou firmu specializující se na porušování lidských práv.

Zákaz burek a nikábů se rozšiřuje po Evropě

Žalující uznala, že pokud by si to situace z bezpečnostních důvodů žádala, nebude klást žádný odpor. Jinak by chtěla závoj nosit kdykoli, kdyby se jí zamanulo. Dle jejího prohlášení „nechtěla vzbuzovat odpor v jiných, ale nalézt vnitřní klid v sobě samé“. Francouzští zástupci chtěli žalobu zamítnout okamžitě vzhledem ke dvou předchozím stížnostem na stejné téma, které u soudu pro lidská práva už v minulosti neuspěly.

Nařízení vešlo v platnost za středo-pravého vládnutí prezidenta Nicolase Sarkozyho, levicová vláda prezidenta Francoise Hollanda zákon také plně podpořila.

Po vzoru Francie se Belgie a některé části Švýcarska přidaly a celoobličejové muslimské i jiné náboženské závoje zakázaly. Podobný zákon se zvažuje už i v Itálii a Nizozemsku. I někteří britští poslanci se minulý rok pokoušeli prosadit zákon nařizující zákaz zahalování tváře, a to ve veřejných budovách. Stalo se tak poté, co zde soud rozhodl v případě muslimské ženy tak, že během soudního líčení si háv nechat může, během výpovědi si ho ale musí sundat.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz