3 Studie výzkumných týmů z Harvardu

Kde mají nejlepší volby? Británie je hluboko za Českem

, NOVÉ

Témata: ,

V žebříčku nejdemokratičtějších voleb na světě zvítězilo Dánsko, Česká republika je na 15. příčce. Celosvětová zpráva „Year in Elections“ výzkumníků z Harvardovy univerzity a univerzity v Sydney porovnávala celou řadu faktorů voleb mezi roky 2012 a 2015, kdy například Velká Británie figuruje až na 39. místě.

Poměrně obstojně si v celosvětovém žebříčku „nejlepších voleb“ vedla Česká republika, která obsadila 15. místo na světě. Zařadila se za natolik tradičně demokratické státy, jako je první Dánsko, Norsko nebo Švédsko. Možná překvapivě se v první pětce objevila i Kostarika, například 14. bylo Slovinsko.

Vědci z univerzit v Sydney a Harvardu vycházeli ze 180 průběhů a výsledků prezidentských a parlamentních voleb mezi červnem 2012 a prosincem 2015. The Electoral Integrity Project a jeho zpráva „Year in Elections“ porovnávala množství faktorů jako je (ne)zaujatost mediálního pokrytí, financování kampaní a případná sociální omezení v samotném hlasování.

TOP 15 nejlepších států podle demokratičnosti voleb
1. Dánsko
2. Finsko
3. Norsko
4. Švédsko
5. Kostarika
6. Německo
7. Estonsko
8. Nizozemsko
9. Švýcarsko
10. Island
11. Litva
12. Rakousko
13. Jižní Korea
14. Slovinsko
15. Česká republika

„Tato studie je první, která získala spolehlivé důkazy od odborníků, čímž může přesně určit, kde v loňském roce probíhaly volby problematicky – například v Etiopii, Burundi a na Haiti – a kde se jim naopak podařil hladký průběh, jako to bylo například v Estonsku, Finsku a Dánsku,“ uvedla ke studii ředitelka EIP Pippa Norrisová.

Tyto poznatky vědci zkombinovali do ukazatele v podobě čísel – score, které se hodnotilo na škále 1 až 100. Dánsko zvítězilo se svými 86 body, Česká republika získala 76 bodů. Naopak propadla například Velká Británie, která se umístila se svými 65 body na 39. místě nebo Spojené státy, které s výsledkem 62 bodů okupují 47. příčku.

Čtěte také: Hollywood a volby. Koho podporují penězi hvězdy showbyznysu?

Předčasné volby? Nesmysl, míní Sobotka

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.