Ze smartphonů půjde na dálku vymazat veškerý obsah

Proti krádežím mobilů

Ze smartphonů půjde na dálku vymazat veškerý obsah
Ilustrační foto Foto: smartphone.com
1
Ekonomika
Sdílet:

Největší softwarové společnosti Apple, Google, Samsung a Microsoft se dohodly s předními mobilními americkými operátory, že od července 2015 budou uvádět na trh pouze chytré telefony vybavené funkcí "kill switch". Ta umožní majitelům nejen deaktivovat mobil na dálku, ale hlavně z něj vymazat veškerý obsah. Firmy tak chtějí předcházet krádežím chytrých telefonů, jejichž počet neustále roste. Informoval o tom server CNN.

Společnosti podepsaly ke konci týdne Závazek k ochraně chytrých telefonů proti krádežím. Podle něj budou moci uživatelé nechat svůj ukradený či ztracený telefon zablokovat na náklady operátora nebo výrobce. Pokud telefon získají zpět, mohou požadovat jeho bezplatnou reaktivaci.

Kill switch umožní uživatelům telefon nejen zablokovat, změnit v něm heslo, ale také vymazat veškerý jeho obsah, ať už je uložen na SIM kartě nebo přímo v zařízení. Může také plně znefunkčnit software. Pokud dojde ke krádeži či ztrátě telefonu, stačí kontaktovat operátora nebo přímo výrobce, který aplikaci okamžitě aktivuje. Pro zloděje se tak telefon stává nepoužitelným a nehrozí ani, že by se dostal k cenným informacím.

Kill switch je možné použít i poté, co zloděj telefon deaktivoval, aby nemohl být lokalizován.

Závazek podepsala také řada výrobců jako HTC, Motorola, Nokia, Huawei, Asurion, LLC stejně jako mobilní operátoři AT&T, Verzion, T-mobile, Sprint či US Cellular.

Krádeže chytrých telefonů neustále rostou

Vzrůstající trend krádeží telefonů je už dlouho diskutovaným tématem. Firma Samsung se pro postupné zavádění funkce kill switch rozhodla už minulý rok. Podle dat z newyorského policejního oddělení se počet těchto incidentů meziročně zvýšil o 13 %. Policie zde řešila celkem 45 tisíc případů, z toho 8465 se týkalo odcizení elektroniky značky Apple. Kapesní krádeže jsou tak populární, že se zde trestnému činu přezdívá „apple-picking“. Data zveřejnil The Wall Street Journal.

Politici proto tlačili na výrobce, aby se situaci snažili nějak řešit. V Londýně, kde kapesní krádeže telefonů dosahují až 75 % (zhruba 10 000 zařízení měsíčně) z celkového množství krádeží, se ujal aktivity i londýnský starosta Boris Johnson. Ten napsal otevřený dopis Applu, Samsungu, Googlu a dalším velkým hráčům, aby přijala opatření, která by chránila majitele telefonů a snižovala motivaci ke krádežím.

„Kapesní krádeže telefonů jsou v New Yorku tak rozsáhlé, že se jim přezdívá „apple-picking“

„Oceňujeme, že firmy přijaly závazek k ochraně vlastních uživatelů i pro případ, kdy jim někdo telefon ukradne nebo jej sami ztratí,“ řekl Steve Largent, prezident a výkonný ředitel Sdružení pro bezdrátový mezinárodní průmysl CTIA.

Služba s sebou nese řadu rizik

Používání kill switch představuje změnu zejména pro mobilní operátory, kteří odmítali tuto funkci dříve poskytovat. Zástupci odvětví argumentují, že služba s sebou nese i řadu rizik. Obávají se zejména hackerů, kteří technologii mohou zneužívat.

Americkým zákonodárcům se ale nápad líbí a už teď pracují na úpravě státní legislativy. Jak uvedlo CNN, například v Minnesotě chtějí technologii právně podložit už příští týden. Pozitivně se vyjádřil i oregonský státní senátor a prezident Národní konference státní legislativy Bruce Starr, který vnímá tuto technologii především jako ochranu před krádežemi. Na otázku, zda bude moci tuto funkci aktivovat i vláda, zatím nepadla žádná konkrétní odpověď.

Oponenti zavedení této služby pro všechny nové mobilní telefony také namítají, že technologie je snadno zneužitelná vládním režimem. Pro případ není třeba „chodit“ daleko. Odkázat se dá k nedávné blokaci Twitteru v Turecku. Premiér Erdogan se ho rozhodl zablokovat, protože sociální sítě vnímá jako zhoubné nástroje k vyvolávání nepokojů. Zatím sice není dohodnuto, zda bude služba dostupná i v ostatních zemích mimo USA, nicméně do budoucna je i možnost jednoduché plošné deaktivace telefonů např. skupiny protivládních demonstrantů stejně riziková jako zablokování přístupu lidem k internetové síti.  

Projekty podobné kill switch už existují i ve formě příslušných aplikací. Tento systém by měl být ale nejspolehlivější a nejefektivnější. Například telefon Apple iOS7 poskytuje tzv. aktivaci zámku. Ta umožní, že když zloděj telefon hned po krádeži deaktivuje, aby nemohl být vyhledán, k jeho opětovnému nastartování už potřebuje údaje, kterými se mobil poprvé (po zakoupení) registroval do sítě. Služba je nyní dostupná i pro iPhone a iPad. Neumožňuje ale uživatelům znovu telefony aktivovat.

Sdílet:

Hlavní zprávy