2 Eurovision Song Contest

Vyhraje-li Rus Eurovizi, odejdeme ze soutěže, hrozí Ukrajina

, NOVÉ

Témata: , , ,

Pokud v sobotním stockholmském finále písňové soutěže Eurovision Song Contest vyhraje favorizovaný ruský zpěvák Sergej Lazarev, Ukrajina se následujícího ročníku nezúčastní, pohrozil generální ředitel ukrajinské televize Zurab Alasanija.

„Jestli vyhraje člověk jménem Lazarev, pak se příští rok ukrajinská televize zřekne účasti v soutěži,“ napsal Alasanija v sociální síti. Následující ročník soutěže se podle pravidel koná v zemi vítěze. Ukrajina kvůli ruské anexi Krymu a podpoře separatistů v Donbasu na východě země oficiálně označuje Rusko za agresora, který okupuje ukrajinská území.

Na Ukrajině i v Rusku se soutěž těší mimořádné divácké pozornosti. V sobotním finále se s Lazarevem střetne i ukrajinská zpěvačka Džamala, která postoupila s písní připomínající sovětské deportace krymských Tatarů v roce 1944.

Organizátoři soutěže podle agentury TASS považují otázky související s příštím ročníkem Eurovize za předčasné, protože se ještě neví, kdo zvítězí. Ale dodávají, že každá televize o své účasti rozhoduje sama a svobodně.

Největší šance na vítězství letos sázkaři připisují právě ruskému zpěvákovi; ukrajinská zpěvačka je u nich na čtvrté příčce, napsala ruská tisková agentura TASS. Pravidla soutěže divákům neumožňují hlasovat pro zástupce vlastní země.

Ukrajinská krize poznamenala i předloňský ročník písňové soutěže Eurovize: úspěch ruských zástupkyň – sedmnáctiletých dvojčat Anastasije a Marije Tolmačevových – v semifinále provázel pískot a bučení publika. „Na scéně nejsem sama. Stojí za mnou 46 milionů Ukrajinců,“ prohlásila tehdy ukrajinská zpěvačka v soutěži Marija Jaremčuková. Finále ale nakonec vyhrála „vousatá dáma“ Conchita Wurst, kterou je rakouský travesti zpěvák Thomas Neuwirth.

Loni se zase patriarcha ruské pravoslavné církve nechal slyšet, že se modlí, aby Eurovizi nevyhrálo Rusko – konání soutěže by podle preláta do země přivedlo nežádoucí úpadkové jevy ze západní kultury.

Česká účast na Eurovizi

Letos se do finále Eurovision Song Contest poprvé probojovala i zástupkyně Česka, dvaadvacetiletá zpěvačka Gabriela Gunčíková.

Soutěž Eurovize se koná každý rok a patří k nejsledovanějším televizním přehlídkám populární hudby v Evropě. Česko v minulosti bez většího úspěchu reprezentovaly skupiny Kabát, Gipsy.cz, zpěvačka Tereza Kerndlová nebo loni Marta Jandová a Václav „Noid“ Bárta. Už v roce 1968 se soutěže, která se tehdy nazývala Velká cena Eurovize, zúčastnil Karel Gott, ale jako reprezentant Rakouska.

Vítězství v soutěži Eurovize přineslo v roce 1974 mezinárodní úspěch legendární švédské skupině ABBA. V roce 1988 se vítězkou stala Céline Dion, která tehdy zpívala za Švýcarsko.

Čtěte také: Gunčíková je ve finále. Česko má šanci na titul v Eurovision

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.