Thatcherová nechtěla jednat s Francouzi. Chtěla rakety z USA
Historické nahrávky
Až s postupem času vyplouvají na povrch tajné nahrávky a dopisy, ve kterých se dohadují přední představitelé největších mocností. V jednom takovém případě se Velká Británie snažila obejít svého evropského kolegu Francii a uzavřít výhodnější obchod se Spojenými státy. Nákup vojenského materiálu chtěla premiérka Margaret Thatcherová raději projednávat s prezidentem USA Ronaldem Reaganem, píše deník The Guardian.
Velká Británie a Francie se v minulosti a i současnosti na spoustě věcí neshodne. V 80. letech byla u moci konzervativní politička Margaret Thatcherová a snažila se o nákup nosných raket. Ty měly dopravit vojenské satelity Skynet 4 na oběžnou dráhu. Hlavním problémem bylo upřednostnění odpalovacího zařízení ze Spojených států než preference francouzských raket Ariane. Celý obchod se snažila domluvit s charismatickým prezidentem USA Ronaldem Reaganem, se kterým velmi ráda spolupracovala.
Francie se vyjednávání snažila překazit. Britské ministerstvo obrany varovalo premiérku Thatcherovou, že existuje tlak z francouzské strany, který „nás nabádá, abychom se zachovali evropsky a měli zvážit upřednostnění raket Ariane“. Svou roli ale také hrála nižší cena a menší bezpečností riziko od raket z USA.
Do přesvědčování se později vložil i socialistický premiér Pierre Mauroy, který Thatcherovou prosil aby rozhodnutí ještě projednala a nabídl dokonce stažení původní ceny. Ministr Geoffrey Howe varoval před odmítnutím Francouzů. „Pokud se rozhodneme pro rakety ze Spojených států, musíme očekávat že z toho udělají povyk,“ řekl podle listu The Guardian Howe v roce 1983.
Celá roztržka nakonec měla překvapivý konec. Po informování Francouzů, že se s nákupem raket obrátí na Spojené státy, se stala tragédie raketoplánu Challenger. Ta se odehrála v roce 1986 a způsobila ji závada na jedné z pomocných raket. Tyto rakety měly být dodány právě Velké Británii.
V prosinci roku 1988 se tak první ze satelitů Skynet 4 dostal na oběžnou dráhu. Za pomocí francouzských raket Ariane, které Britové používají dodnes.