Babiš: Realisté jsou mi blízcí. Podle Kalouska jde o české AfD

Nová strana Realisté

Babiš: Realisté jsou mi blízcí. Podle Kalouska jde o české AfDAKTUALIZOVÁNO
Andrej Babiš Foto: FOTO: Jan Zatorsky
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Šéfa hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše potěšil vznik nového hnutí Realisté, které založil politolog Petr Robejšek. Serveru Novinky.cz řekl, že podnikatelským zázemím mu připomíná jeho hnutí a sám Robejšek je mu prý názorově blízký. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek Robejška označil za takového „Okamuru s lidskou tváří“.

„Já to vítám, protože pan Robejšek má podnikatelské zázemí a je to něco podobného jako hnutí ANO, akorát já jsem si toho svého Robejška nenašel. Takže mu určitě gratuluji. Jeho názory jsou mi blízké a myslím si, že je to dobře,” uvedl Babiš.

Šéfa státní pokladny ale mrzí, že se Robejšek proti jeho hnutí vymezil. Babiš však podle svých slov uznává, že kritika ANO je v dnešní době populární. Předseda Realistů o Babišově hnutí ve čtvrtek prohlásil, že se posunuje doleva a podbízí se voličům. „My nebudeme urážet veřejnost floskulemi,“ dodal Robejšek.

Lídr opoziční TOP 09 Kalousek nevidí v novém hnutí konkurenci pro svou stranu „Záleží jakou pravici. Jestli mluvíme o tradiční pravici, jako je třeba TOP 09, proevropsky orientovanou pravici, tak tam se míjíme a těžko můžou ohrozit náš elektorát,“ uvedl pro Echo24.cz s tím, že o společné kandidátce s Realisty se dá uvažovat těžko.

Nové hnutí přirovnal k německé AfD nebo Národní frontě Marine Le Penové. „Zdá se z toho mála, co jsem si přečetl, že to bude strana, která bude obdobou německé AfD či národní fronty Marie LePenové ve Francii. Snad se pan Robejšek neurazí, ale takový Okumara s lidskou tváří,“ dodal Kalousek.

Šéf ODS Petr Fiala o Realistech řekl, že jsou pouze další malou stranou. „Rozdrobování politické scény pomáhá jen současnému vládnímu establishmentu a hlavně Andreji Babišovi. Komentovat vznik x-té malé strany nepovažuji za nutné. Pokud chce někdo volit alternativu vůči současné vládě, má ji v obnovené ODS. Máme dobrý program, kompetentní osobnosti a vizi, kam vést Českou republiku,“ uvedl Fiala pro Echo24.cz.

Založení Realistů komentoval v České televizi také bývalý prezident Václav Klaus. Pokládá to za zajímavé. Ocenil název nového hnutí. Nicméně na otázku, zda by s Robejškem spolupracoval, neodpověděl. „To by byla nezodpovědná odpověď,“ uvedl a zdůvodnil to tím, že se toho o hnutí prozatím moc neví. Robejška osobně nezná, ale z jeho článků ho považuje za výraznou inteligentní osobnost. Úspěch by mu přál.

Čtěte také: Kritik EU politolog Robejšek zakládá novou stranu. Realisté

Počítám s pokračováním rozkladu Evropské unie, říká Robejšek

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články