1 Nová strana Realisté

Babiš: Realisté jsou mi blízcí. Podle Kalouska jde o české AfD

, , AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Šéfa hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše potěšil vznik nového hnutí Realisté, které založil politolog Petr Robejšek. Serveru Novinky.cz řekl, že podnikatelským zázemím mu připomíná jeho hnutí a sám Robejšek je mu prý názorově blízký. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek Robejška označil za takového „Okamuru s lidskou tváří“.

„Já to vítám, protože pan Robejšek má podnikatelské zázemí a je to něco podobného jako hnutí ANO, akorát já jsem si toho svého Robejška nenašel. Takže mu určitě gratuluji. Jeho názory jsou mi blízké a myslím si, že je to dobře,” uvedl Babiš.

Šéfa státní pokladny ale mrzí, že se Robejšek proti jeho hnutí vymezil. Babiš však podle svých slov uznává, že kritika ANO je v dnešní době populární. Předseda Realistů o Babišově hnutí ve čtvrtek prohlásil, že se posunuje doleva a podbízí se voličům. „My nebudeme urážet veřejnost floskulemi,“ dodal Robejšek.

Lídr opoziční TOP 09 Kalousek nevidí v novém hnutí konkurenci pro svou stranu „Záleží jakou pravici. Jestli mluvíme o tradiční pravici, jako je třeba TOP 09, proevropsky orientovanou pravici, tak tam se míjíme a těžko můžou ohrozit náš elektorát,“ uvedl pro Echo24.cz s tím, že o společné kandidátce s Realisty se dá uvažovat těžko.

Nové hnutí přirovnal k německé AfD nebo Národní frontě Marine Le Penové. „Zdá se z toho mála, co jsem si přečetl, že to bude strana, která bude obdobou německé AfD či národní fronty Marie LePenové ve Francii. Snad se pan Robejšek neurazí, ale takový Okumara s lidskou tváří,“ dodal Kalousek.

Šéf ODS Petr Fiala o Realistech řekl, že jsou pouze další malou stranou. „Rozdrobování politické scény pomáhá jen současnému vládnímu establishmentu a hlavně Andreji Babišovi. Komentovat vznik x-té malé strany nepovažuji za nutné. Pokud chce někdo volit alternativu vůči současné vládě, má ji v obnovené ODS. Máme dobrý program, kompetentní osobnosti a vizi, kam vést Českou republiku,“ uvedl Fiala pro Echo24.cz.

Založení Realistů komentoval v České televizi také bývalý prezident Václav Klaus. Pokládá to za zajímavé. Ocenil název nového hnutí. Nicméně na otázku, zda by s Robejškem spolupracoval, neodpověděl. „To by byla nezodpovědná odpověď,“ uvedl a zdůvodnil to tím, že se toho o hnutí prozatím moc neví. Robejška osobně nezná, ale z jeho článků ho považuje za výraznou inteligentní osobnost. Úspěch by mu přál.

Čtěte také: Kritik EU politolog Robejšek zakládá novou stranu. Realisté

Počítám s pokračováním rozkladu Evropské unie, říká Robejšek

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.