Udělejte z dalajlamy čestného občana Prahy, vyzvali Starostové

Čestné občanství

Udělejte z dalajlamy čestného občana Prahy, vyzvali StarostovéAKTUALIZOVÁNO
Tibetský duchovní vůdce v Praze Foto: FOTO: Shuttestock
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Hnutí Starostové a nezávislí vyzvali vedení Prahy, aby udělilo tibetskému duchovnímu vůdci, který metropoli nedávno navštívil, čestné občanství. V dopise primátorce Adrianě Krnáčové (ANO) to navrhla za hnutí jeho členka a pražská radní Jana Plamínková. Zástupci STAN jsou přesvědčení, že by tím Praha měla ocenit zvláštní vztah, který dalajlama má k České republice. Praha přitom nedávno uzavřela sesterskou smlouvu s čínským Pekingem.

„Čestné občanství České republiky se neuděluje, cizí státní příslušníci mohou dostat pouze vyznamenání od prezidenta republiky – a to se v tomto případě rozhodně nedá čekat. Čestné občanství Prahy ale je, myslím, důstojným způsobem, jak dalajlámův vztah k naší zemi ocenit,” uvedla radní Jana Plamínková.

Podle STAN by udělení čestného občanství Jeho Svatosti dalajlámovi bylo oceněním zvláštního vztahu, který dalajlámu k naší zemi pojí a který bezpochyby vyrostl i z osobního přátelství s prezidentem Václavem Havlem. O návrhu informovalo hnutí v pátek v tiskové zprávě.

Návrh od Starostů přišel osm měsíců poté, co Praha uzavřela sesterskou s čínskou metropolí Peking. Vedení obou měst se koncem srpna domluvila na spolupráci v oblasti nových technologií a dopravy, kterou si primátorka Krnáčová pochvalovala. „Já si toho velice vážím, protože můžeme spolupracovat na elektronizaci veřejné správy či v IT. Vztahy čínských měst a Prahy se budou, doufám, nadále prohlubovat,“ prohlásila tehdy Krnáčová. Součástí jednání bylo také možné zapůjčení pandy pro pražskou zoo.

Součástí dohod mezi Prahou a Pekingem je také smlouva, na jejímž základě Hlavní město Praha uznává jednotnou Čínu. Proti úmluvě protestovalo jak tchajwanské ministerstvo zahraničí, tak někteří čeští politici. Krnáčová nedávno vzbudila kontroverze, když slíbila přijít na oslavy státního svátku Národního dne Tchaj-wanu v Praze a účast nakonec zrušila.

Tibetský duchovní vůdce dalajlama přijel do Prahy minulý týden, aby se zúčastnil mezinárodní konference Forum 2000 v Praze. Čína kritizovala setkání dalajlamy s tuzemskými politiky a v reakci na to pak prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a předsedové obou parlamentních komor vydali prohlášení o respektu k územní celistvosti Číny.

Čínská armáda obsadila Tibet v roce 1950. Dalajlama již více než půlstoletí žije v indickém exilu, kam utekl před jistou smrtí po potlačeném protičínském povstání v březnu 1959. Za odmítání násilí obdržel v roce 1989 Nobelovu cenu za mír.

Čtěte také: Hrad chtěl překazit dalajlamovo vystoupení hasičským cvičením

Krnáčová slíbila Tchaj-wanu účast na oslavě svátku. Pak ji zrušila

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články