Krnáčová slíbila Tchaj-wanu účast na oslavě svátku. Pak ji zrušila
Politická (ne)návštěva
Primátorka Adriana Krnáčová se měla v pondělí v podvečer zúčastnit oslavy státního svátku Národního dne Tchaj-wanu. Svou účast však na poslední chvíli zrušila. Praha přitom letos s Pekingem podepsala smlouvu, na jejímž základě se pražský magistrát zavazuje, že neuznává Tchaj-wan jako samostatný stát. Proti úmluvě protestovalo jak tchajwanské ministerstvo zahraničí, tak někteří čeští politici.
„Paní primátorka účast přislíbila, ale dnes krátce po 15. hodině volala její asistentka , že se nakonec nezúčastní,“ uvedla tisková mluvčí Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v Praze, která večerní recepci pořádá. Dodala také, že zvát na podobné oslavy primátory či primátorky Prahy je úzus – rozhodně za pozváním nestály žádné politické ambice. „Dosud se však žádný z primátorů oslav nezúčastnil, proto nás velmi mile překvapilo, když paní Krnáčová letos svou účast přislíbila,“ řekla pro Echo24.cz.
Redakce Echo24.cz přitom informaci o tom, že se primátorka Krnáčová oslav v pražském hotelu Hilton nezúčastní, získala dříve – již ve 14. hodin odpoledne. „Ano, paní primátorka pozvání obdržela, ale nepůjde tam, protože má od 16:00 do 19:00 jednání klubu ANO,“ uvedl její asistent Martin Vodička.
Ondřej Klimeš z Orientálního ústavu při Akademii věd ČR vysvětlil, jakou váhu má tento státní svátek pro Tchaj-wance. „Národní den, státní svátek, který každoročně připadá na 10. října, připomíná vznik Čínské republiky z roku 1911. Čínská republika, neboli Tchaj-wan, ho ale slaví jako de facto nezávislý stát daleko déle než Čínská lidová republika, která vznikla až roku 1949,“ řekl pro Echo24.cz.
Vedení Prahy podniklo na konci srpna několikadenní návštěvu Číny, během níž mimo jiné domluvilo spolupráci Prahy a Šanghaje v oblasti nových technologií nebo dopravy. „Domluvili jsme se, že podepíšeme partnerskou smlouvu se Šanghají, což je největší byznys centrum Číny. Já si toho velice vážím, protože můžeme spolupracovat na elektronizaci veřejné správy či v IT. Vztahy obou čínských měst a Prahy se budou, doufám, nadále prohlubovat,“ řekla k tomu Krnáčová.
Dokument s názvem „Dohoda o navázání vztahu sesterských měst mezi Pekingem, Čínská lidová republika a hlavním městem Prahou, Česká republika“ schválili pražští zastupitelé 25. února 2016. Spolupráci podpořili zastupitelé za ANO, ČSSD, KSČM a z velké části i ODS, naopak ji kritizovali opoziční zastupitelé, ale též někteří členové spoluvládnoucí Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN).
Nejedná se přitom o první spolupráci s čínskými městy. Ještě před Šanghají podepsala Praha sesterskou smlouvu s Pekingem. Proti tomu přitom stála zejména TOP 09. Její vedení vyzvalo celostátní lídry ČSSD a ODS, aby se distancovali od rozhodnutí svých pražských zastupitelů podepsat tuto smlouvu. Především se jim nelíbila klauzule, ve které Praha uznala tzv. jednotnou Čínu, tedy, že je Tchaj-wan součástí ČLR.