Le Penová zaútočila: Macron je slabý, neubrání nás před teroristy

Francouzské prezidentské volby

Le Penová zaútočila: Macron je slabý, neubrání nás před teroristyAKTUALIZOVÁNO
Marine Le Penová Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět

Echo24

Vítěz prvního kola francouzských prezidentských voleb Emmanuel Macron je slabý vůči hrozbě islámského terorismu. Prohlásila to v pondělí kandidátka krajní pravice Marine Le Penová, která v neděli spolu s Macronem postoupila do druhého, květnového kola.

„Chci se sejít s Francouzi a zaměřit jejich pozornost na důležitá témata, k nimž patří islámský terorismus. Přinejmenším lze říci, že pan Macron je vůči němu slabý. Máme tady někoho, kdo kandiduje v prezidentských volbách a nemá program na ochranu francouzského lidu před islámským terorismem,“ prohlásila Le Penová před novináři.

Druhé kolo, které se bude konat 7. května, bude podle ní referendem o „nekontrolované globalizaci“.

Její poradce Florian Philippot v rozhovoru s televizí BFM TV prohlásil, že Macron „není vlastenec“. „Prodal národní společnosti, kritizoval francouzskou kulturu,“ řekl o Macronovi. Označil bývalého bankéře za arogantního a obvinil ho, že ve svém nedělním projevu po ohlášení výsledků mluvil, jako by už bylo rozhodnuto.

Le Penová také zaútočila na „klasickou“ francouzskou pravici. Podle ní první kolo voleb ukázalo, že už ji nikdo nechce, a tato skupina se nyní snaží stmelit kolem Macrona. „Chce se mi skoro říci tím lépe,“ prohlásila Le Penová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Do druhého kola postoupila s 21,5 procenta hlasů, Macron s 23,75 procenta. Průzkum agentury Opinionway v pondělí potvrdil předchozí ankety, podle nichž má Macron šanci Le Penovu ve druhém kole porazit. Pondělní údaje souboj vidí na 61:39 procentům pro Macrona.

Velká Mešita vyzývá k podpoře Macrona

Představitelé pařížské velké mešity vyzvali francouzské muslimy, aby ve druhém kole prezidentských voleb dali hlas centristovi Emmanuelovi Macronovi. Jeho soupeřkou bude ve druhém kole voleb 7. května šéfka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová.

Pařížská velká mešita a národní muslimská federace v pondělním prohlášení vyzvaly francouzské muslimy, aby v květnu dali hlas Macronovi. Podle textu právě on bude respektovat republikánské hodnoty a důsledně bude prosazovat principy laickosti. Macron podle textu představuje „hlas naděje a důvěry v duchovní a občanské síly národa“.

Pod prohlášením je podepsán rektor muslimského institutu pařížské velké mešity Dalil Boubakeur.

Anouar Kbibech, který stojí v čele francouzské rady islámu, k níž mešita patří, označil současnou situaci za „výjimečnou“ a nevyloučil, že se jeho organizace v mezidobí před druhým kolem vyjádří samostatně.

Le Penová je odpůrkyní přistěhovalectví a vytrvale upozorňuje na islamizaci Francie.

Čtěte také: Prezidentem za dva týdny bude Macron nebo Le Penová

Kampaň ve Francii okamžitě začala: Všichni proti Le Penové