1 Čeští experti před trendem varují

Ve městech ‚hulí‘ marihuanu až třetina nastávajících matek

NOVÉ

Témata: , ,

Aktivisté bojující za legalizaci marihuany mají zřejmě nové příznivce. Léčebné účinky lékařského konopí začaly totiž objevovat těhotné ženy, alespoň ty ze Spojených států. Pomáhá jim to prý při bolestech, nevolnosti či nespavosti. Hlasům, podle kterých není škodlivost této měkké drogy na plod dítěte jasně prokázána, podlehla i Americká lékařská asociace a rozhodla varování uvedené na produktech obsahujících látku THC pro nastávající matky zmírnit pouze na „potenciální riziko“.

„Užívání marihuany během těhotenství a kojení může představovat potencionální riziko.“ Zdánlivě tradiční upozornění Americké lékařské asociace uvedené na přebalu léčebného konopí a v lékárnách, kde se produkty vyrobené z THC prodávají, vyvolalo bouřlivé diskuze. Kontroverze vzbudilo to, že nově obsahuje sloveso „může“ a „potenciálně“.

Podle odborníků by přitom těhotné ženy neměly užívat žádné návykové látky, zpochybňují pak i samotné léčebné účinky konopí. „Marihuana někdy paradoxně vyvolává úporné zvracení, což by bylo v těhotenství zvláště nebezpečné. Někdy se po ni objevují i úzkosti a psychotické stavy, na léčbu poruch spánku se nehodí,“ komentoval deníku ECHO24.cz primář Karel Nešpor, který vede mužské oddělení závislostí bohnické léčebny.

„Kouření čehokoliv znamená kysličník uhelnatý místo kyslíku, což plodu škodí. Nemá smysl si klást otázku, co je horší, ale co je nejlepší, a to je abstinence od alkoholu, tabáku a drog,“ dodal Nešpor. Možnou škodlivostí užívání marihuany během těhotenství se přitom zabývala také řada vědců.

Z amerických výzkumů vyplynulo, že může být užívání marihuany u nastávajících matek spojeno posléze s nízkou porodní hmotností novorozence, předčasným porodem nebo s poruchami chování dítěte a jeho sníženou inteligencí. Mluví se i o vylučování látky THC do mateřského mléka. Podle příznivců konzumace látky škodlivost ale není jasně dokázána a chybí také dlouhodobé výzkumy, proto je potřeba problematiku ještě dále zkoumat.

Ve městech ‚hulí‘ až třetina ‚těhulek‘

Podle údajů zveřejněných loni americkou gynekologickou skupinou OB-GYN užívá během těhotenství marihuanu ve Spojených státech pět procent žen, v případě nastávajících matek žijících ve městech, které mají nízký příjem, to však může být až třetina, uvedla agentura AP. I tak se ale americké sdružení lékařů rozhodlo pro mírnější upozornění, než je třeba na cigaretách nebo na alkoholických nápojích.

‚Zhulenými těhulkami‘ se zabýval také investigativní americký server Vice, podle kterého nedávný výzkum vědců z coloradského zdravotního institutu potvrdil, že se THC do těla dětí dostává, a to skrze mateřské mléko nebo placentu. Účinky konopí na plod jsou ale podle serveru nejasné. Jako protichůdný příklad uvádí studii z roku 1994, kterou se rádi ohání příznivci užívání marihuany.

Ta se zaměřovala na výzkum schopností novorozenců z Jamajky, jejichž matky v těhotenství užívaly marihuanu. Vědci je porovnali s dětmi, jejichž matky ‚abstinovaly‘. Žádné zásadní rozdíly mezi danými dětmi ale neshledali. Vice také vyhledal čtyři ženy, které sami v těhotenství ‚hulily‘. Všechny se shodly, že ačkoli je lékaři od užívání odrazovali, jim to pomáhalo a své děti považují za zdravé.

Lékařské konopí na předpis je možné dostat v Americe ve 23 státech. Colorado, Aljaška, Oregon a hlavní město Washington pak povolují i rekreační užívání, pěstování a prodej marihuany. V roce 2014 dosáhl legální byznys s marihuanou v USA 2,5 miliard dolarů, rok předtím to bylo přitom ještě o miliardu méně. Kvete ale i nelegální obchodování, podle odhadů dosahuje desítek miliard dolarů. I přes vlastní legislativu států však federální zákon považuje marihuanu stále za nelegální drogu.

V Česku ‚trávu‘ na předpis užívají tři desítky lidí

V Česku je lékařská marihuana povolena více než dva roky. Zájem ze strany těhotných žen o ní alespoň tou oficiální cestou podle odborníků zřejmě není. „Užívání konopí v těhotenství jsem zatím ve své praxi neřešil. Žádná z mých pacientek o tuto formu léčby zatím neprojevila zájem,“ uvedl deníku ECHO24.cz lékař a majitel společnost GynCare Martin Mikulík.

Od konzumace marihuany během těhotenství odrazuje také česká Státní agentura pro konopí pro léčebné použití. „Účinné látky obsažené v konopí, především THC, mohou mít negativní vliv na vývoj plodu. V těhotenství se proto užívání konopí nedoporučuje. Určité látky, které jsou obsažené v konopí, a to včetně THC, jsou vylučovány do mateřského mléka. Proto se konopí nedoporučuje ani v době kojení,“ píše se v informační brožurce.

V tuzemsku bylo v loňském roce předepsáno 846 gramů léčebného konopí, které si mezi sebou rozdělilo podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv okolo tří desítek pacientů. Doposud pak bylo v lékárnách vydáváno pouze konopí dovezené ze zahraničí.

Čtěte také: Marihuana z vás udělá lenochoda. Jenže lidi je začali milovat

Český marihuanový primát v Evropě trvá. Studenti se činí

 

 

 

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.