Babiš se pochybností nezbaví, zní z parlamentu o prošetřování Agrofertu

Nezákonný lobbing?

Babiš se pochybností nezbaví, zní z parlamentu o prošetřování AgrofertuNOVÉ 1
Domov

Filip Nachtmann

Hackerský útok na e-mail premiéra Bohuslava Sobotky v úterý zcela přehlušil další závažnou zprávu týkající se člena vlády. Jde o prošetřování Agrofertu vicepremiéra Andreje Babiše Evropským úřadem proti podvodům. Informace nenechala klidnou pravicovou opozici, ozvali se ale i koaliční partneři Babiše z ČSSD i KDU-ČSL. Podle nich se šéf hnutí ANO kvůli svému střetu zájmů pochybností nikdy nezbaví. Jak deníku ECHO24.cz řekl předseda vlády, informace kolem dotací si nechá prověřit.

Evropský úřad proti podvodům začal řešit podezření, že Babišova firma změnila skrytým lobbingem ve státní správě pravidla čerpání dotací ve svůj prospěch, na základě anonymního oznámení. V úterý o tom informoval server Neovlivní.cz. Agrofert i sám Babiš jakékoliv ovlivňování odmítli, nicméně mezi politiky se vicepremiérův případ začal živě řešit.

„Požádal jsem ministra Mládka (Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu – pozn. red.), aby informace kolem dotací z operačního programu prověřil a informoval mě o výsledku,“ napsal deníku ECHO24.cz premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Podle politiků ze sociální demokracie i KDU-ČSL je třeba počkat na výsledky případného šetření. Zároveň ale dodávají, že se Babiš pochybností kolem svého podnikání jen tak nezbaví.

„Že se Andrej Babiš může dostávat do střetu zájmů a že se do něj dostává, to je zřejmé každému. A že tam nějaké pochybnosti vždy budou, je také jasné. Vůbec tím nehodnotím ty poslední informace, to musí prošetřit evropské orgány. Ale pochybností se Andrej Babiš prostě zbavit nemůže. To by musel skončit v jedné z těch svých rolí,“ říká šéf rozpočtového výboru sněmovny Václav Votava z ČSSD.

Kalousek: Babiš má gigantický megakonflikt zájmů

Vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek o střetu zájmů Andreje Babiše mluví opakovaně. Teď ale nepředpokládá, že by prověřování Agrofertu bylo v nejbližší době tématem pro vedení koalice. Nejdříve je prý třeba znát výsledky. „Uvidíme, zda evropské orgány vůbec začnou tu věc vyšetřovat. Případné výsledky mě pak ale samozřejmě budou zajímat. Do té doby to nechci komentovat. Je ale jasné, že v případě takto vysoce veřejně postavené osoby ty informace nějaký zájem asi vyvolat musí,“ říká Bělobrádek.

Zostra se do Babiše pustila pravicová opozice. Podle místopředsedy občanských demokratů Martina Novotného by v případě potvrzení podezření měl Babiš přijmout politickou odpovědnost.

„V demokratickém státě je nepřípustné, aby jedna společnost těžila z postavení svého majitele – v tomto případě současně i ministra financí Andreje Babiše. Pokud se vyšetřování ukáže jako odůvodněné, pouze se potvrdí to, že současná vládní koalice funguje na principu ‚kšeftů‘: ANO pomáhá schvalovat ČSSD její programové priority, ČSSD na oplátku jde na ruku zájmům společnosti Agrofert,“ prohlásil Novotný.

Čtěte také: Úřad proti podvodům řeší Agrofert. ‚Je to lživá účelovka,‘ tvrdí Babiš

O podobných koaličních ‚obchodech‘ mluvil před několika dny pro deník ECHO24.cz šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten v úterním vysílání České televize okomentoval i informace o prověřování Agrofertu.

„V osobě pana ministra Babiše máme osobu, která je nejvyšší národní autoritou přes kontrolu evropských dotací, osobu, která se významně podílí na pravidlech toho čerpání a současně osobu, která ze všech právnických osob čerpá největší dotace v celé České republice. Tyhle tři pozice sjednocuje ministr Babiš v jedné osobě, což je tak gigantický megakonflikt zájmů, že je ve většině civilizovaných zemí naprosto nepředstavitelný,“ uvedl Kalousek a dodal: „Jestliže to nevadí koaličním partnerům a voličům Agrofertu, tak to prostě začíná vadit daňovým poplatníkům Evropské unie, která to platí, a jejím institucím, které to mají hlídat.“