Úřad proti podvodům řeší Agrofert. ‚Je to lživá účelovka,‘ tvrdí Babiš

Lobbing kvůli dotacím

Úřad proti podvodům řeší Agrofert. ‚Je to lživá účelovka,‘ tvrdí BabišAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Echo24

Evropský úřad proti podvodům (OLAF) začal řešit podezření, že firma Agrofert ministra financí Andreje Babiše změnila skrytým lobbingem ve státní správě pravidla čerpání dotací ve svůj prospěch. Anonymní oznámení na možný podvod dostalo několik evropských institucí na konci loňského roku. Zapojení OLAF do případu potvrdila Evropská komise, píše server Neovlivni.cz. Agrofert obvinění odmítá, prý se jednalo za celý svaz chemického průmyslu. A podobně reagoval i sám Babiš, který oznámení označil za lživou 'účelovku', která ho má poškodit stejně jako v případě Čapího hnízda nebo elektronické evidence tržeb.

Podle oznámení se manažerovi Agrofertu povedlo ve státní správě protlačit změnu, která firmě zajistí více peněz z evropských fondů. Klíčovým důkazem je údajně dopis, který loni v květnu zaslal místopředseda představenstva Agrofertu Petr Cingr náměstkovi ministra průmyslu Tomáši Novotnému, který je zodpovědný za čerpání eurodotací v programu OPPIK ve výši 120 miliard korun.

Cingr, který se nepodepsal jako manažer Agrofertu ale jako prezident Svazu chemického průmyslu, prý v korespondenci prosazoval zvýšení hranice čerpání dotací pro velké firmy na 40 procent alokace v první výzvě místo Bruselem požadovaných dvaceti procent. Novotný pak změnu prosadil.

Čtěte také: Čapí hnízdo připomíná dotační podvod

OLAF případ nechce nijak komentovat. „Nevyjadřujeme se k žádným kauzám. A to proto, abychom chránili důvěrnost možných vyšetřování a potencionálních právních kroků a také kvůli ochraně osobních údajů a procedurálních práv,“ sdělil úřad serveru. Pokud by ale dospěl k závěru, že šlo o podvod, mohla by podle Neovlivni.cz Evropská komise požadovat i vrácení peněz.

V úterý odpoledne se k informaci poprvé vyjádřil i sám majitel Agrofertu Andrej Babiš. A oznámení označil za nesmysl. „Je strašně zvláštní, ž český server zná anonym na OLAF. Mám spíš pocit, že ten server slouží těm anonymům. Někdo se mi neustále snaží uškodit,“ prohlásil ke zprávám o prověřování Agrofertu kvůli dotacím.

„Měli jsme anonym na EET, poté na Čapí hnízdo, teď další. Je to nesmysl a lež. Je to jenom další účelovka. Je to další lež, která má jen zájem poškodit mou osobu,“ dodal Babiš.

Jménem Svazu chemického průmyslu

Také společnost Agrofert odmítla tvrzení, že by její manažer Petr Cingr skrytě lobboval za firmu. Cingr prý mluvil za Svaz chemického průmyslu ČR, v němž je 86 převážně velkých firem. ČTK to řekl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Odmítá tak spojování společnosti, kterou Babiš vlastní, s podezřením Evropského úřadu proti podvodům.

„Vždy vystupoval a mluvil jménem Svazu chemického průmyslu ČR, nikoli jménem Agrofertu. Odešel jeden standardní a transparentní dopis, který nežádal o možnost získávání větších dotací pro kohokoliv. Nic víc, nic míň,“ řekl Hanzelka. Cingr se podle něj jako prezident svazu sešel s náměstkem ministra průmyslu a obchodu Tomášem Novotným v loňském květnu, na schůzce ale bylo dalších až 20 lidí, například z Technologické agentury ČR, ale i z ČEZ nebo ministerstva financí.

Poté podle Hanzelky napsal Cingr za svaz dopis s návrhem na úpravy evropského dotačního programu OPPIK. „Odmítáme jakékoli spojování této záležitosti s naší firmou. Není nám nic známo o tom, že by kdokoli v této souvislosti prověřoval dotace Agrofertu,“ dodal mluvčí.

Policie prošetřuje Čapí hnízdo

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) dnes řekl, že rozhodnutí bylo učiněno s plným mandátem, a to jak jeho, tak Evropské komise. „Protože EK samozřejmě dává nějaké doporučení, ale zárove kontroluje čerpání peněz, čili ona musela i schválit posun toho podílu. To nebylo tak, jako že se to komisi neřeklo nebo o tom nevěděla,“ uvedl na tiskové konferenci. Návrh podle něj předkládal Svaz průmyslu a dopravy.

Česká policie aktuálně prošetřuje jak Babišova farma Čapí hnízdo ze skupiny Agrofert získala 50 milionů korun z evropských fondů na podporu cestovního ruchu. Dotační program byl totiž určený pro malý nebo středně velký podnik, který alespoň dva roky podniká v cestovním ruchu.

Týdeník Dotyk již v září uvedl, že Agrofert získal v končícím programovém období dotace v celkové výši 4,9 miliardy korun, což je nejvíce ze všech soukromých firem v Česku.

Čtěte také: Babiš zakryl, že vlastní Čapí hnízdo, pak čerpal dotace

Čtěte také: Babišovo Čapí hnízdo začala vyšetřovat policie

Čtěte také: Babišův příspěvek kartelu