Přes 150 000 lidí v ulicích. Němci vytáhli do boje proti TTIP

Přes 150 000 lidí v ulicích. Němci vytáhli do boje proti TTIPNOVÉ
Svět

Masivní demonstrace

nel Echo24

Na sto padesát tisíc lidí demonstrovalo v průběhu soboty v Berlíně a dalších šesti německých městech proti dohodám o volném obchodu, které chce Evropská unie uzavřít s Kanadou (CETA) a Spojenými státy (TTIP). Pořadatelé mluví o více než dvojnásobném počtu účastníků.

Policie množství účastníků hlavního protestu v Berlíně odhadla na 40 000, v Hamburku na 30 000 a Mnichově na 23 000 demonstrantů. Ve Stuttgartu napočítali policisté 20 000 účastníků, v Kolíně nad Rýnem o dva tisíce méně a ve Frankfurtu nad Mohanem 15 000 protestujících. Lipská policie žádný odhad neuvedla.

Pořadatelé jsou přesvědčeni o tom, že odhady policie jsou příliš nízké. Sami hovoří o celkem 320 000 demonstrantech, z nichž 70 000 protestovalo v Berlíně a 65 000 v Hamburku.

Translatlantická dohoda o obchodu a investicích mezi EU a Spojenými státy (TTIP) jako by uvízla na mrtvém bodě. Zástupci Evropské komise o TTIP jednají s americkou stranou už od roku 2013, ovšem teď chce Francie rozhovory přerušit a začít se bavit o nové dohodě. Německá kancléřka Angela Merkelová ale pořád doufá, že se dohodu podaří uzavřít ještě do konce letošního roku.

Dnešní masivní demonstrace byly namířeny právě proti TTIP a ještě proti obdobné obchodní dohodě s Kanadou (CETA). Odpůrci dohody tvrdí, že tříletá vyjednávání probíhají v tichosti a nezohledňují požadavky Evropanů. Bojí se, že by dohoda příliš zasáhla do trhu práce a že by mohlo docházet k outsourcingu a ztrátám pracovních míst.

Dnešní demonstrace uspořádalo 26 organizací, mezi nimiž jsou odbory, církevní skupiny i ekologičtí aktivisté. Na smlouvách jim vadí mimo jiné údajně nedostatečná ochrana životního prostředí nebo spotřebitelů, ale třeba i způsob jejich vyjednávání.

Termín protestu nebyl zvolen náhodu a má vytvořit tlak na sociální demokracii, která bude už v pondělí rozhodovat o tom, jestli dohodu s Kanadou podpoří, což prosazuje mimo jiné její předseda a německý vicekancléř Sigmar Gabriel.

Na rozdíl od smlouvy s Kanadou, která už je dojednaná a s níž nakonec němečtí politici nejspíš vysloví souhlas, bude cesta k dohodě s USA v Německu výrazně složitější a téměř nikdo nepředpokládá, že se ji podaří uzavřít do konce funkčního období amerického prezidenta Baracka Obamy.

Čtěte také: Dohoda TTIP poškodí evropské spotřebitele, varují Greenpeace

Průzkum: Většina Čechů o dohodě TTIP mezi EU a USA nic neví

Související články