Opisoval a přišel o tituly, teď šéfuje katedře trestního práva

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI

Opisoval a přišel o tituly, teď šéfuje katedře trestního právaNOVÉ
František Vavera. Foto: FOTO: Ministerstvo vnitra ČR.
1
Domov

lie Echo24

Policejní akademie mu odebrala magisterský i doktorský titul kvůli plagiátorství, nyní bude bývalý ředitel kabinetu náměstkyně ministra vnitra František Vavera šéfovat Katedře trestního práva Západočeské univerzity v Plzni. Ta už podobným skandálům čelila dříve v kontextu tzv. rychlostudentů a plagiátorství. Informaci přinesl zpravodajský web Českého rozhlasu.

Vavera studoval Policejní akademii v Praze v letech 1999 až 2004, přičemž získal titul Mgr, v roce 2007 pak dokončil studium a získal titul Ph. D. (mezitím v roce 2005 složil rigorózní zkoušku na Akadémii policajného zboru v Bratislavě, získal titul JUDr.).

V okamžik, kdy mu Policejní akademie odebrala magisterský i doktorský titul kvůli plagiátorství, tak Vavera opustil místo ředitele kabinetu náměstkyně Moniky Pálkové (KDU-ČSL) na ministerstvu vnitra. Tehdy ale Vavera odmítl, že by to bylo kvůli odebrání titulů, kvůli kterému vede s Policejní akademií soudní spor.

Od října letošního roku začal Vavera šéfovat Katedře trestního práva na univerzitě v Plzni. „Zaměstnancem právnické fakulty je od roku 2010. Od 1. října letošního roku je vedoucím Katedry trestního práva, kde prošel řádným výběrovým řízením,“ potvrdila mluvčí univerzity Kamila Kolářová pro ČRo s tím, že Vavera vede katedru na částečný úvazek a vyučuje předměty kriminalistika a trestní právo. „Studenty je prostřednictvím systému hodnocení kvality výuky hodnocen pozitivně,“ řekla mluvčí.

Web ČRo také připomněl, že se o Vaverovi dříve uvažovalo jako o kandidátovi na tzv. superúředníka, jako který by řídil celou státní správu. Načež ale došlo k odebrání titulů a z možného jmenování sešlo.

Mluvčí plzeňské univerzity Kolářová na dotaz ČRo popřela, že by Vaverovo angažmá jakkoliv narušilo pověst školy, připomněla také judikaturu Nejvyššího správního soudu, podle které prý není vysokoškolský diplom osvědčením, ale dokladem, který nelze zrušit. „Západočeská univerzita nemá v této chvíli žádné informace o tom, že byl docentu Vaverovi pravomocně zrušen jeho vysokoškolský diplom,“ uvedla Kolářová.

Univerzita si cení Vaverových „nesporných odborných kvalit a vynikajících organizačních schopností“. „Vycházeli jsme z presumpce neviny,“ argumentovala Kolářová. Sám Vavera pochybnosti o jeho novém postu odmítá. „Nevidím v tom problém, fakulta o mých problémech věděla. Jinak by mě do té funkce neustanovila. V diplomové práci jsem měl odkaz na publikaci, která vyšla ve stejné době. Já jsem byl jeden ze spoluautorů,“ snažil se vysvětlit.

Západočeská univerzita v minulosti čelila skandálu ohledně nestandardního udělování titulů. Kvůli kauze tehdy odešlo téměř celé vedení fakulty a škola odstartovala správní řízení s některými ze svých absolventů.

Čtěte také: Skoro jako protektorátní vláda, říká Bek. Univerzity vyvěšují tibetské vlajky

Turecká prokuratura nařídila zadržet 103 vysokoškolských učitelů

Kritik EU politolog Robejšek zakládá novou stranu. Realisté