Skoro jako protektorátní vláda, říká Bek. Univerzity vyvěšují tibetské vlajky

Dalajlama v Praze

Skoro jako protektorátní vláda, říká Bek. Univerzity vyvěšují tibetské vlajkyAKTUALIZOVÁNO 14
Domov
Echo24
Sdílet:

Za pět minut dvanáct ve středu se rozhodly některé české vysoké školy vyvěsit tibetské vlajky, vyslyšely tak výzvu rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka. Podle akademiků je to reakce na úterní prohlášení vrcholných představitelů České republiky v čele s prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Bohuslavem Sobotkou, v němž zdůraznili strategické partnerství s Čínou.

„Jako nejvyšší ústavní činitelé České republiky, chceme společně zdůraznit, že naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí,“ píše se ve společném prohlášení, které podepsal prezident, premiér a předsedové obou komor Parlamentu Milan Štěch a Jan Hamáček.

Na prohlášení reagoval nejdůrazněji rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. „Velká část univerzitní veřejnosti je zaskočena tónem toho prohlášení, tak jako mnoho nezávislých komentátorů, i mnoho akademiků se domnívá, že prostě překračuje standardní hranice diplomatického protokolu,“ uvedl Bek.

Úterní prohlášení ústavních činitelů o oficiální politice vůči Číně se podle Mikuláše Beka blíží způsobu, jakým vystupovala protektorátní vláda vůči Berlínu a normalizační vláda vůči Moskvě. Není to běžný tón v komunikaci suverénního státu s cizí mocností,

„Vlajka by měla být signál, který by měl v našich studentech, možná v širší veřejnosti, probudit jakousi diskuzi a reflexi o tom, jak jsou zastupovány zájmy České republiky,“ uvedl Bek. Před rektorátem na Žerotínově náměstí zůstane vlajka nejspíš do pátku.

Tibetskou vlajku ve středu na podnět Mikuláše Beka před polednem vyvěsily i další vysoké školy a instituce, ale třeba i brněnský magistrát.

Pozitivní reakce s příslibem, že se k akci připojí i další univerzity, přišly mimo jiné z Univerzity Karlovy, Vysoké školy chemicko-technologické nebo Jihočeské univerzity. Vyvěšení vlajky na budově Karolina potvrdil serveru Echo24.cz i Petr Podzimek z oddělení vnějších vztahů Univerzity Karlovy. Těsně před polednem pak vlajka před sídlem univerzity skutečně zavlála, rektor Tomáš Zima však na místo dorazil později. Vlajka bude na místě do šesté hodiny večerní.

„Já to osobně bere jako kompenzování stanoviska, které se včera objevilo. My ctíme diskuzi a ctíme různé názory a je samozřejmé, že lidé se setkávají s různými osobnostmi světa a dalajlámu vnímáme jako člověka, který v sobě symbolizuje humanistické ideály,“ uvedl k tomu, proč se Univerzita Karlova k vyvěšení vlajky také přidala, rektor Tomáš Zima.

Vlajku ve středu vyvěsila i Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy. „Fakulta tradičně vyvěšuje tibetskou vlajku na den Tibetu, stejně jako univerzita. Toto je symbolická podpora návštěvy dalajlámy,“ řekl pro Echo24.cz proděkan pro vnější vztahy Filip Láb. Z toho, že by se vyvěšením vlajky mohla fakulta stát terčem kritiky strach nemá. „Jsem přesvědčen o tom, že žijeme ve svobodné zemi, kde každý může vyjadřovat svůj názor na dění ve společnosti, takže takové obavy nemám. V takovém stavu snad nejsme,“ dodal pro Echo24.cz Láb.

Konečný výčet zapojených vysokých škol do poslední chvíle nebyl zřejmý. „Bylo to narychlo, takže některé se to třeba nestihnou dozvědět. Jiné se zase třeba připojí, ale nestihnou nám to dát vědět,“ doplnila Tereza Fojtová.

Na svém Facebooku o připojení k akci informovala i Univerzita Pardubice. Její vedení chtělo touto cestou vyjádřit znepokojení nad postojem představitelů českého státu v souvislosti s návštěvou dalajlamy. „Upřednostňování ekonomických témat před lidskými právy je nebezpečné i pro lidská práva v České republice a politováníhodné i v souvislosti s připomínáním odkazu a 80. výročí narození prvního polistopadového prezidenta Václava Havla,“ uvedla univerzita.

Češi stojí na dalajlamu frontu

Návštěvu dalajlamy na 20. ročník mezinárodní konference Forum 2000 završila veřejná přednáška v pražské Lucerně, která začala hodinu po poledni. Očekávaný velký zájem ze strany veřejnosti se potvrdil. Dokládá to fronta táhnoucí se z Lucerny až na Václavské náměstí. Více ve fotogalerii.

Dalajlama přednášce poděkoval Čechům za jejich podporu Tibetu. Podle něj je důležitá pro Tibeťany i pro ideál nenásilného řešení tibetské otázky. Zároveň ale připomněl, že se už před pěti lety vzdal politických funkcí a nyní se zasazuje jen o ochranu tibetské kultury a životního prostředí.

Dalajlama připomněl, že už při jeho pondělním přivítání v Praze přišla na Hradčanské náměstí zhruba tisícovka lidí podporujících Tibet. „Jsem za to vděčný a vážím si toho. Je to důležité nejen pro šest milionů Tibeťanů, ale pro celý svět, pro ideál nenásilí,“ řekl. Zdůraznil, že nenásilné řešení situace v Tibetu, který ovládá Čína, je jediné možné.

Připomněl však také, že sám se nesnaží o změnu politického uspořádání v Číně a že se tibetských politických funkcí vzdal v roce 2011. „Nadále se ale zasazuji o ochranu tibetské kultury a o životní prostředí v Tibetu,“ řekl.

Univerzity byly vždy průkopníky „správných“ myšlenek, tvrdí Mynář

Celou situaci kolem oficiálního prohlášení politiků a vyvěšení vlajek na univerzitách komentoval pro rádio Impuls vedoucím kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář s tím, že mrzí nejednotnost vlády. „Pokud se vláda jednou podepíše pod dohodu s Čínou a jeden z jejích členů se pak setká s dalajlamou, tak ta nejednotnost mě velmi mrzí,“ uvedl. Tříletá práce prezidenta i vlády o lepší spolupráci s Čínou tím může podle něj být zmařena.

Vláda se podle něj však k celé situaci měla postavit dříve a ne až poté. Prohlášení podle něj může zmírnit nepříznivé dopady vůči Česku, konkrétně zmínil hrozící „sankce“.

Univerzity podle Mynáře byly vždy průkopníky „správných“ myšlenek. „Já tomu rozumím, také jsem byl student, taky jsem naskočil na první dobrou. Bez toho, že by si někdo ověřil všechna fakta a argumenty, jak to vlastně funguje a je,“ uvedl Mynář

Čtěte více:Hrad, premiér i parlament svorně ujišťují Peking: Politiku k Číně neměníme

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články