Hrad, premiér i parlament svorně ujišťují Peking: Politiku k Číně neměníme

Dalajláma v Evropě

Hrad, premiér i parlament svorně ujišťují Peking: Politiku k Číně neměnímeAKTUALIZOVÁNO
Dalajlama se v Praze setkal s českým ministrem kultury Danielem Hermanem Foto: Foto: Twitter Ministerstva kultury
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Strach před sankcemi z Číny? Setkání ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s dalajlamou v Praze příliš nepotěšila nejvyšší představitele České republiky. Prezident Miloš Zeman i předsedové obou komor Parlamentu Milan Štěch a Jan Hamáček, stejně jako premiér Bohuslav Sobotka vydali dnes večer dokonce společné prohlášení, v němž ujišťují Peking, že Česko bude i nadále respektovat územní celistvost Číny včetně Tibetu. Hermanova osobní aktivita podle nich nepředstavuje změnu oficiální politiky.

„Jako nejvyšší ústavní činitelé České republiky, chceme společně zdůraznit, že naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí,“ píše se ve společném prohlášení.

Herman (KDU-ČSL) se s tibetským duchovním vůdcem, 14. dalajlamou setkal v úterý ráno v Praze, kam duchovní vůdce dorazil na Fórum 2000. Setkání v sídle ministerstva kultury na Maltézském náměstí se zúčastnili také další zástupci lidovců. Hermanův stranický kolega, vicepremiér Pavel Bělobrádek, se ranní schůzky navzdory pondělnímu vyjádření nezúčastnil.

Zeman společně se Štěchem, Hamáčkem a Sobotkou by však byli velmi neradi, aby tato schůzka jakýmkoli způsobem ovlivnila dobré vztahy mezi Českou republikou a Čínou. „Vztahy obou našich zemí a jejich výrazný rozvoj v posledních letech považujeme za velmi přínosné a užitečné pro obě strany a jsme přesvědčeni o tom, že je v zájmu České republiky tyto vztahy i nadále intenzivně rozvíjet.
Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány,“ napsali politici ve společném prohlášení.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) na prohlášení ještě večer reagoval. Míní, že pokud se nejvyšší ústavní činitelé musí vyjadřovat k jeho schůzce s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, pak partnerství s Čínou stojí na hliněných nohou. 

 „Nemáte právo nám k tomu přežití ordinovat servilitu a ohnutou páteř. Té si nikdo neváží a já s ní žít nechci,“ zareagoval na to předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

„A honem rychle ještě poslat ambasádě ČLR, nejlépe donést osobně, uklonit se, pokleknout, omluvit se a slíbit, že příště se polepšíme!“ uvedl na twitteru s odkazem na zveřejněné prohlášení první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové) zase na svém twitterovém účtu napsal: „Není důvod, proč bychom se my, představitelé parlamentu či vlády, neměli setkávat s tak významnou duchovní autoritou, jako je dalajlama.“

Dalajlama na Slovensku

Nejedná se přitom o první kontroverzi letošní dalajlamovi návštěvy ve střední Evropě. Už v neděli se totiž na Slovensku sešel tibetský duchovní vůdce s tamní hlavou státu Andrejem Kiskou i několika dalšími politiky. Tuto schůzku však později kritizovalo čínské velvyslanectví na Slovensku.

Později se navíc s výhrůžkami přidalo i čínské ministerstvo zahraničí. Kiska ignoroval „ostrý nesouhlas“ Číny a setkal se s dalajlamou, prohlásila mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing. Toto setkání podle jejích slov bylo v rozporu s „politikou jedné Číny“, kterou slovenská vláda slíbila podporovat. „S tím Čína naprosto nesouhlasí a přijme odpovídající reakci,“ řekla mluvčí bez dalších podrobností.

Schůzka Kisky s dalajlamou „rozbila politický základ čínsko-slovenských vztahů“, dodala mluvčí. „Žádáme, aby slovenská strana jasně uznala protičínskou, separatistickou povahu dalajlamovy kliky a upřímně respektovala bytostné čínské zájmy.“

Čtěte také: Tibetské vlajky vítaly dalajlamu na Hradčanech. Zákaz pódia nepomohl

Dalajlama se v Bratislavě setkal s Kiskou, Čína protestuje

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články