Tibetské vlajky vítaly dalajlamu na Hradčanech. Zákaz pódia nepomohl

Návštěva dalajlamy v Praze

Tibetské vlajky vítaly dalajlamu na Hradčanech. Zákaz pódia nepomohlFOTOGALERIE UVNITŘ 12
Domov

Kristýna Novotná

Tibetského duchovního vůdce dalajlamu, který do Česka dorazil na konferenci Forum 2000, dnes na Hradčanském náměstí přivítala asi tisícovka lidí. Akce na dohled Hradu organizovaná protibetskými iniciativami však nebyla zřejmě po chuti prezidentu Miloši Zemanovi. Správa Pražského hradu nepovolila podle organizátorů postavení pódia, ze kterého měl promluvit dalajlama i další účinkující.

„Správa Pražského hradu nepovolila zábor na postavení menšího pódia na Hradčanském náměstí, ze kterého měl dnes promluvit dalajlama. Pódium umístíme na nádvoří Salmovského paláce směrem k Hradčanskému náměstí,“ napsal ještě před konáním akce na Facebooku Mikuláš Kroupa, ředitel a spoluzakladatel organizace Post Bellum, která je jedním z organizátorů akce.

Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka o tom prezidentská kancelář nemá informace, k důvodům nepovolení záboru se proto nevyjádřil. „O této věci nemám žádné informace, vzhledem k tomu, že pan prezident setkání s dalajlamou neplánuje a ani o něj neusiloval,“ uvedl deníku Echo24.cz.

Náměstí i tak zaplnily stovky lidí. Řada z nich mávala tibetskými vlajkami, někteří měli v rukou transparenty s nápisy „Free Tibet“ (Svobodný Tibet). Pódium organizátoři nakonec vystavěli v bráně Salmovského paláce. Dalajlamův příchod provázel dlouhý potlesk, duchovního vůdce uvedla herečka Barbora Hrzánová.

Ředitel organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa, jehož organizace se podílela na pořádání uvítání dalajlamy, při ceremoniálu kritizoval prezidenta Miloše Zemana. Podle něj upřednostňování ekonomických témat před lidskými právy povede k tomu, že i Češi o lidská práva přijdou.

Shromáždění organizuje iniciativa Češi Tibet podporují ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum, Forum 2000 a protibetskými sdruženími Potala či Lungta. O uvítání dalajlamy v Česku na Facebooku projevilo zájem přes pět tisíc lidí. Součástí akce bude i hudební vystoupení zpěvaček Anety Langerové a Lenky Dusilové a skupiny Zrní.

Místo poblíž Pražského hradu organizátoři vybrali symbolicky, uskutečnilo se zde první vystoupení dalajlamy po revoluci. Dalajlama na pozvání bývalého prezidenta Václava Havla, který Forum 2000 založil, na konferenci v minulosti vystupoval opakovaně. Dalajlama byl jeho osobním přítelem. Letos se zúčastní několika diskusních panelů a na závěr konference bude mít veřejnou přednášku.

Dvacátý ročník konference Forum 2000 začal v neděli a potrvá do středy.Jeho motto zní. Odvaha převzít odpovědnost. Účastníci konference, mezi nimiž budou kromě dalajlamy například i nositel Nobelovy ceny za mír a bývalý kostarický prezident Oscar Arias Sánchez nebo polský novinář Adam Michnik, budou hledat odpovědi na otázky, zda jsou demokracie schopné vytvářet silné osobnosti, kdo tito budoucí lídři jsou a zda je posilování autoritářství ve světě důsledkem slabosti demokracie.

Čtěte také: Peking pohrozil Slovensku odvetou za setkání Kisky s dalajlamou

Již 20. ročník Fora 2000: Přijedou Dalajláma, Kasparov nebo Michnik

Nebezpečný billboard? Havla s Dalajlamou už řeší policie