Nebezpečný billboard? Havla s Dalajlamou už řeší policie

PROTESTY PROTI NÁVŠTĚVĚ

Nebezpečný billboard? Havla s Dalajlamou už řeší policieNOVÉ
Billboard s Václavem Havlem a dalajlamou. Foto: Foto: Spolek pro výstavbu sochy Václava Havla
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Jen několik hodin poté, co se v pražském parku u Evropské ulice objevil billboard s tibetským dalajlamou a exprezidentem Václavem Havlem, se případem začala zabývat policie. Konkrétně si policisté ‚došlápli‘ na Petra Dauše, který zde billboard umístil a kterého navštívili přímo u něj doma. Policisté později svůj zvýšený zájem vysvětlili obavami o bezpečnost. Při průjezdu kolony s čínským prezidentem u billboardu došlo k potyčkám mezi aktivisty a Číňany a zakrytí plakátu.

„Právě mě osobně a doma navštívila policie, kriminální služba, jejíž dva zástupce vytáhli z domova, aby mne informovali, že vozík, na kterém je billboard sice má povolení, ale nesplňuje jakési, blíže nespecifikované technické požadavky a ať ihned zakročím, asi ať ho odvezu,“ napsal Dauš na stránky Spolku pro výstavbu sochy Václava Havla, jehož jménem billboard vyvěsil. Zároveň vyjádřil podezření, že policisté jednali na něčí objednávku. „Jeden by nevěřil, na co všechno se nechá policie použít,“ napsal.

Mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová však odmítla, že by policisté postupovali jakkoli nezvykle. „Vámi zmiňovaný billboard policie prověřovala z hlediska možného bezpečnostního rizika. Je totiž umístěn v blízkosti plánované trasy průjezdu chráněných osob. Vzhledem k tomu na místo vyrazil i policejní pyrotechnik, který provedl důkladnou bezpečnostní prohlídku odstaveného přívěsného vozíku,“ sdělila serveru ECHO24.cz.

V pořádku podle ní bylo i to, že si policisté dojeli pro Dauše přímo k němu domů. „Souběžně s tímto opatřením policie zjistila konkrétní odpovědnou osobu a tuto kontaktovala k ověření potřebných informací. Podobný postup je naprosto standardní, kdy policie musí pracovat s ověřenými a podloženými fakty, nikoli s informacemi zveřejněnými médii či prostřednictvím sociálních sítí. V současné době policie instalovaný billboard monitoruje z důvodu eliminace dalšího případného bezpečnostního rizika,“ dodala.

Zakrytý billboard a potyčka s Číňany

Kolem druhé hodiny odpoledne se před billboardem shromáždilo několik desítek Číňanů s velkými čínskými a českými vlajkami. Při průjezdu prezidentské kolony pak čínskou vlajkou pohled z ulice na billboard s dalajlamou a Havlem zakryli. Při tom došlo k výměně názorů mezi Číňany a lidmi, kteří na stejném místě demonstrovali na podporu Tibetu. Několik z nich mávalo tibetskými vlajkami. Na místě byli přítomni policejní těžkooděnci a antikonfliktní tým.

Policie podle informací serveru Lidovky.cz zadržela u billboardu s dalajlamou za údajné napadení jednoho agresivního člověka čínské národnosti a odvezla ho k výslechu. Na místo rovněž přijely dva zaplacené autobusy, které protestující Číňany odvezou k Hiltonu, kde je čínský prezident ubytován. Policejní mluvčí Andrea Zoulová zadržení jedné osoby potvrdila, její národnost ale nekomentovala.

Samotný billboard, kolem něhož se celý případ točí, se objevil v pražském parku Velvarská u Evropské ulice na cestě z letiště k Pražskému hradu. Na billboardu je tibetský vůdce dalajlama a bývalý český prezident Václav Havel. Fotografie obou mužů je doplněna textem: „Tady jsou doma tito pánové. These gentlemen are at home here“.

Spolku pro výstavbu sochy Havla, který zde billboard umístil, se nelíbí, že na dobu návštěvy čínského prezidenta jsou blokovány větší pražské ulice a náměstí nahlášenými shromážděními podporovatelů Číny. „Jásající davy“ mají podle aktivistů nahradit čínské vlajky lemující Evropskou ulici a billboardy s nápisem: „Vítejte v České republice“ v češtině a čínštině, které se objevily po Praze.

Čtěte také: Lidé přijdou podpořit Si Ťin-Pchinga. Bez přestávky, pět dní v kuse

Podle předsedy spolku Petra Dauše jsou zabrány nejen veřejná prostranství ale i veškeré plakátovací plochy, proto se rozhodl pro formu mobilního billboardu. Jeho vytvoření a umístění vyšlo asi na 15.000 korun a v parku by měl zůstat do středy, kdy čínský prezident odletí.

„Červené velké billboardy, to je prostě taškařice teatrální, kterou tady podle mě už nikdo nechce. Myslím si, že odkaz Václava Havla je potřeba oživit. Prostě pravda a láska každého v duši musí existovat,“ řekl novinářům po umístění billboardu Dauš. Náklady na umístění plakátu podle něj hradil spolek.

Zábor pozemku pro umístění mobilního billboardu poskytla organizátorům Praha 6. Ta vyvěsila na své radnici tibetskou vlajku. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) v minulosti umístění čínských vlajek a vítacích billboardů kritizoval. Před čínskou ambasádou od pondělního rána také stojí v tichém protestu zhruba 15 aktivistů z Čínou zakázaného hnutí Falun Gong.

Čtěte také: Číňané požadovali, aby Česko zabránilo dalajlámovi přijet do Prahy

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články