Číňané požadovali, aby Česko zabránilo dalajlámovi přijet do Prahy

Nátlak Pekingu

Číňané požadovali, aby Česko zabránilo dalajlámovi přijet do PrahyNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministerstvo zahraničí odmítlo požadavek čínských diplomatů, aby zabránilo dalajlámovi v jeho účasti na říjnovém Foru 2000. Čeští představitelé to měli zdůvodnit tím, že v zemi platí svoboda projevu. Informaci přinesl s odkazem na dva na sobě nezávislé zdroje týdeník Respekt. Již na konci března má přitom do Prahy přijet čínský prezident Si Ťin-pching.

Respekt píše, že by měl tibetský duchovní vůdce vystoupit na mezinárodní konferenci Forum 2000 na několika panelech. Rovněž by prý měl přednášet o veřejném buddhistickém učení. Ředitel Fora 2000 Jakub Klepal tuto informaci nepotvrdil, ani nevyvrátil. „Ještě to nechceme oficiálně komentovat,” řekl pouze.

O tom, že by měl Česko v roce 2016 navštívit dalajláma, uvedl již loni v létě Český rozhlas – Radiožurnál. Česká delegace ho do Prahy prý pozvala v souvislosti s blahopřáním k osmdesátým narozeninám.

Dalajláma Českou republiku navštívil několikrát, naposledy v září 2013 právě na Foru 2000, které zahajoval svoji přednáškou o společnostech v přerodu. Tehdy se s ním nesetkal žádný představitel Rusnokova kabinetu, který zahájil vstřícnou politiku vůči Číně.

Respekt píše, že zatím není jasné, zda se někdo ze současné Sobotkovy koalice s dalajlámou potká. Zástupci státu se k tomu zatím nechtěli vyjadřovat s tím, že dalajlámův příjezd není oficiálně potvrzený. Sobotkova vláda nicméně před dvěma lety oficiálně vyhlásila přátelskou politiku vůči Číně a solidarity s Tibetem se veřejně vzdala.

Posledním českým vysokým představitelem, který dalajlámu osobně přijal, byl v roce 2011 ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Během této návštěvy Čech se dalajláma také naposledy viděl s exprezidentem Václavem Havlem. Bylo to pouhý týden před Havlovou smrtí.

Čtěte také: Vlajky pro Tibet a podpisy petic. Slasti a strasti signalizování ctnosti

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články