Lidé přijdou podpořit Si Ťin-Pchinga. Bez přestávky, pět dní v kuse

ČÍNSKÝ PREZIDENT V PRAZE

Lidé přijdou podpořit Si Ťin-Pchinga. Bez přestávky, pět dní v kuseNOVÉ
Prostranství, kde mělo proběhnout shromáždění na podporu delegace z ČLR, zeje prázdnotou. Foto: Foto: Facebook/Amnesty International ČR
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Příznivci čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga neponechali v souvislosti s jeho pondělní návštěvou nic náhodě. Na celou dobu jeho návštěvy si totiž zamluvili prakticky všechna místa, na nichž by se mohl prezident komunistické země objevit. Místa si přitom někdy zamluvili i na pět dní v kuse. Podle kritiků se tím snaží zabránit odpůrcům čínského prezidenta, aby mohli na zamluvených místech demonstrovat.

Okolí Pražského hradu, ulice u čínského velvyslanectví, Václavské náměstí a nebo prostor před Národním divadlem. Na všech těchto místech se v době návštěvy čínského prezidenta v Praze mají konat shromáždění občanů, jejichž deklarovaným cílem je „Podpora delegace z ČLR“. Další podobná shromáždění jsou nahlášena na pražský Vyšehrad nebo na prostranství před Úřadem vlády.

Zajímavé přitom je, že zmiňovaná shromáždění se mají konat klidně i několik dní po sobě a prakticky bez přestávky. Například na Václavském náměstí by se podle svolavatele měli lidé scházet každý den od 27. do 31. března a to vždycky v čase 0:00–24:00. Jinými slovy by zde měli demonstrovat pět dní v kuse.

Právě tato skutečnost však vzbudila pochybnosti některých kritiků. Podle nich mají nahlášená shromáždění jednoduše zabránit kritikům čínského prezidenta, aby mohli na zamluvená místa přijít vyjádřit svůj názor.

„Blokovaná místa jsou všude tam, kde by mohlo dojít k setkání s čínským prezidentem… Máme podezření, že se na daných místech žádné plánované demonstrace odehrávat nebudou. Pokud je to pravda, jedná se o bezprecedentní snahu umlčení jakýchkoli kritických hlasů,“ uvedla například česká pobočka lidskoprávní organizace Amnesty International.

Své podezření organizace podepřela mimo jiné dosavadním průběhem nahlášených shromáždění. Jedna taková sešlost na „podporu delegace z ČLR“ totiž měla proběhnout například v neděli před vstupem do pražské 02 arény. Jak ale naznačují fotky publikované AI, prostranství před sportovní halou zelo prázdnotou.

V Praze je v souvislostí s návštěvou prezidenta Čínské lidové republiky Si Ťin-pchinga zablokováno pro demonstrace na...

Zveřejnil(a) Amnesty International ČR dne 27. březen 2016

Neznámá asociace a podnikatel z tržnice

Bez zajímavosti ale není ani to, kdo shromáždění na podporu Číny organizuje. V dokumentech magistrátu je jako svolavatel uveden spolek Česko-čínská obchodní asociace. Nejedná se přitom o Smíšenou česko-čínskou komoru vzájemné spolupráce, která stojí například za čínskými vlajkami a billboardy v pražských ulicích a jejímž prezidentem je bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Česko-čínské obchodní asociace doposud zůstávala spíše stranou veřejného zájmu. Kdo přesně za ní stojí není známo. Lidové noviny, které se tématu věnovaly však uvádí, že stránky asociace má registrované jistý James Ruizhen Wu, což je osmačtyřicetiletý obchodník původem z Číny. Ruizhen Wu do České republiky podle listu přijel v roce 1997 a od té doby zde podniká. Jeho firma sídlí v asijské tržnici SAPA v pražské Libuši.

Čínský prezident Si Ťin-pching do Česka přiletí v pondělí 28. března ve dvě hodiny po poledni. Vedle setkání s českými politiky například zasadí v Lánech strom nebo navštíví Strahovský klášter v Praze. Český prezident v uplynulých týdnech řekl, že očekává čínské investice v hodnotě 45 miliard korun a podpis asi 20 konkrétních dohod.

Čtěte také: Studenti bez šance. Albertov si zamluvila Zemanova fanynka

V parku na Evropské třídě se objevil plakát s dalajlamou a Havlem

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články