1 Jeremy Corbyn oslněný komunismem

Zbláznila se Británie? Příští šéf labouristů chce vystoupit z NATO

TÝDENÍK ECHO

Témata: ,

Asi už jste zaznamenali, že britská labouristická strana se chystá zvolit si (v sobotu 12. září již zvolilapozn.red.) do svého čela představitele tvrdé levice. Ale ta bezbarvá slova vůbec nedávají představu, jak bizarní rozhodnutí to představuje.

Kdo se za socialismu učil anglicky, možná si vybaví, že jedinými anglickými novinami, které se tu daly bez problémů sehnat a používaly se jako pomůcka při výuce, byl Morning Star, orgán Komunistické strany Velké Británie. Morning Star dodnes existuje a hlásí se k programu Komunistické strany Británie (jedné její přežívající frakce, která se z původní strany v roce 1988 odštěpila, protože jí přišla málo marxisticko-leninská). A tuto publikaci označuje pravděpodobný nový předseda Labour Party Jeremy Corbyn (ročník 1949) za své nejoblíbenější noviny a píše do nich.

To je vše, co o něm potřebujete vědět, nabízí se říci. V Corbynově případu je ovšem toto klišé neuvěřitelně výstižné. Oblékaný chodí tak jako pravověrní komunisté ze staré školy – Vladimír Špidla je proti němu metrosexuál. Rozvedl se s manželkou kvůli tomu, že si přála dát syna do výběrové školy. Nosí vousy jako formu protestu proti marketingově vychytanému stylu blairovské „New Labour“. Prostě uvědomělý, kovaný kádr, jak by řekli za totáče zdejší soudruzi – jenomže on to na rozdíl od nich myslí vážně.

Také jeho politická platforma je třicet let starou vykopávkou. Corbyn je pro renacionalizaci železnic, bank a elektráren. Financoval by to mimo jiné zvýšením sociálního pojistného z příjmů vyšších než 50 000 liber ročně, což je jen dvojnásobek průměrného příjmu v Británii. Většinu nových příjmů ovšem slibuje získat zamezením daňových úniků – v tom je konvenční politik. Corbyn je rovněž pro utužení státní kontroly nad školstvím a odstranění účasti soukromých poskytovatelů zdravotní péče ze státního systému NHS. Je pro zastavení programu privatizace obecních bytů a naopak pro posílení výstavby nových, za kterýmžto účelem by umožnil místním samosprávám se více zadlužovat. Je pro vyšší minimální mzdu (tzv. living wage) a taky pro maximální mzdu.

Corbyn má zhruba tři programové polohy.

Celý profil Jeremyho Corbyna od Martina Weisse, který vyšel v Týdeníku Echo 27. srpna, si můžete zakoupit ZDE:

Čtěte také: Britští labouristé si zvolili do čela tvrdého levičáka Corbyna

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.