‚Lékařů rychle ubývá. Mladí mizí do zahraničí, staré nikdo nenahrazuje‘

Problémy českého zdravotnictví

‚Lékařů rychle ubývá. Mladí mizí do zahraničí, staré nikdo nenahrazuje‘AKTUALIZOVÁNO
Ilustrační snímek Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Česko ztrácí schopné lékaře a sestřičky. Značná část z nich, stejně jako čerství absolventi lékařských fakult, mizí v zahraničí za lepšími platebními podmínkami, zpravidla do Německa a Rakouska, a staré doktory nemá kdo nahradit, zaznělo v nedělních Otázkách Václava Moravce. Diskuze se zúčastnil ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD), předseda České lékařské komory Milan Kubek a ředitel karlovarské nemocnice Josef März.

Spousta kvalifikovaných lékařů podle Kubka mizí do zahraničí za lepšími platy. Zatímco si ale lékaři přijdou na slušnější peníze, u sestřiček se to říct nedá. V Česku momentálně chybí řada specializovaných pracovníků, včetně okolo 200 kvalifikovaných porodních sester. „Ti, co něco umí, mají ruce a nohy a nedrží nějaký speciální závazek, třeba rodina, balí kufry a mizí do Německa nebo Rakouska. A to není je problém lékařů, ale i inženýrů a IT techniků,“ říká Kubek.

„Česko si jako hlavní ekonomickou výhodu bizarně udržuje lacinou pracovní sílu. Pokud se nebudou platy vyrovnávat s německými a rakouskými, budeme mít problém. Nebudeme mít na kvalitní veřejné služby, protože se z nízkých platů dají platit pouze nízké daně, nebudeme mít na kvalitní důchod. Nemůžeme konkurovat jako laciná montovna tím, že postavíme nějaký hangár, kde budou ukrajinští dělníci posouvat palety sem a tam, a tvářit se spokojeně, jak máme plnou zaměstnanost,“ dodává předseda České lékařské komory.

Velkým problémem je i stárnutí zdravotnických pracovníků, u kterých hrozí, že se v budoucnu nedočkají mladší náhrady. Kubek tvrdí, že čtvrtina lékařů je nyní v seniorském věku. Čerství absolventi leckdy ani nenaskočí do českého zdravotnictví a odejdou za prací do zahraničí, přičemž se vrátí pouze mizivé procento. „Nemá cenu si pěstovat absolventy, kteří pak odejdou pryč,“ komentuje nedostatek lékařů a sestřiček. Snahy zvýšit počet studentů na lékařských fakultách navíc není podle něj okamžitým řešením.

Jako jeden z možných zdrojů příjmů, které by mohly jít do českého zdravotnictví, je spotřební daň z tabáku a alkoholu. Podle Ludvíka by tyto peníze měly jít hlavně na rekonstrukce nemocnic, které se nyní platí ze zdravotního pojištění. Koncepční materiál, který by s tím počítal, chce předložit do vlády v květnu nebo červnu, řešit věc na úrovni zákona podle něj bude až příští vláda. Ludvík počítá se zhruba pěti miliardami korun. „Jestli máme nějaký fond, z kterého se platí oprava silnic, tak něco podobného by se mělo zavést ve zdravotnictví,“ řekl v diskuzním pořadu OVM.

Čtěte také: Lékaři na venkově chybí, stát by měl problém řešit

Na opravy nyní chybí až sto miliard korun, minimálně desítky miliard. Ředitel Karlovarské krajské nemocnice Josef März uvedl, že investiční akce jeho nemocnice jsou možné jen s pomocí kraje, který je vlastníkem nemocnice, nebo evropských dotací. Podobně podle Märze zdravotní pojištění nestačí na obnovu přístrojového vybavení, na kterou nemocnice také potřebují získat dotace.

Kubek řekl, že s plánem převést část daní z tabáku a alkoholu do zdravotnictví chodí za ministry zdravotnictví a financí posledních deset let. „My jsme vždycky uvažovali, že to bude příjem veřejného zdravotního pojištění,“ řekl. K penězům by se takto mohly dostat i soukromě nemocnice a privátní ambulance.

„Lidé, kteří kouří, pijí alkohol – a tedy si dobrovolně ničí zdraví – jejich léčba je dražší. A daní by si připláceli za léčbu do budoucna. V této zemi se vykouří 20 miliard cigaret ročně. Kdyby byla šestáková daň, vynesla by 5 miliard ročně – což je víc, než kolik vygenerovaly regulační poplatky za rok,“ říká šéf České lékařské komory. „Čili peníze z tabáku a alkoholu ano – ale do systému zdravotního pojištění, valorizovat cenu lidské práce v seznamu výkonů. A zajistit, že zdravotní pojišťovny budou za stejný výkon platit rovnocenně,“ dodává Kubek.

Diskuze se dotkla právě i regulačních poplatků. Podle Märze by rozhodně zmírnily náklady vynaložené na ubytování pacienta v nemocnici a snad i lépe zaplatily nemocniční personál. Pochybuje ale, že by dokázaly zachránit současný stav zdravotnictví. Dodává, že kvalitu služeb jako takové poplatky nezlepší. Ludvík tvrdí, že zrušení poplatků byl správný krok, přestože prezident České republiky Miloš Zeman za to pravidelně kritizuje sociální demokraty.

Čtěte také: Cesta k privatizaci? Fakultní nemocnice se přemění na univerzitní

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články