Věk nevadí. Dozorce z Osvětimi může v 96 letech do vězení

Válečný zločinec

Věk nevadí. Dozorce z Osvětimi může v 96 letech do vězeníNOVÉ
Oskar Gröning Foto:

Foto: Twitter/ Brian Keith O‘Hara

1
Svět

Dozorce z někdejšího nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi Oskar Gröning je ve svých 96 letech zdravotně způsobilý k výkonu trestu. Domnívá se tak státní zastupitelství v Hannoveru, které odmítlo žádost obhajoby o odklad nástupu trestu. Informovala o tom ve středu agentura DPA. Gröningův obhájce chce dál usilovat o to, aby jeho mandant, odsouzený předloni na čtyři roky do vězení, za mříže nemusel.

„Žádost obhajoby o odklad trestu jsme odmítli,“ sdělila to ve středu mluvčí hannoverského státního zastupitelství Kathrin Söfkerová.

Gröninga v červenci 2015 pravomocně odsoudil zemský soud v Lüneburgu za napomáhání k vraždám nejméně 300.000 Židů, kteří zemřeli v Osvětimi v plynových komorách v období mezi květnem a červencem 1944. Bývalý dobrovolník jednotek Waffen-SS se přiznal k tomu, že odklízel a evidoval zavazadla deportovaných vězňů a počítal jejich peníze. Média ho proto označují za osvětimského účetního.

Gröning se tak neúčastnil přímo násilností, ale podle německé justice svou prací podporoval systematické vyvražďování, což podle středečního výkladu práva v Německu stačí k trestní odpovědnosti.

Soudní lékař dospěl podle Söfkerové k názoru, že Gröning je v zásadě způsobilý trest nastoupit. Předpokladem toho je ale příslušná lékařská péče ve vězení.

Gröningův obhájce chce podle DPA proti závěru státního zastupitelství podniknou další právní kroky a o příslušné soudní rozhodnutí požádá zemský soud v Lüneburgu. Pokud by soud rozhodl pro nástup do vězení, může prý podat ještě jednu stížnost. Obhájce trvá na tom, že jeho mandant výkonu trestu schopen není.

V Německu se v současnosti konají zřejmě poslední soudní procesy, v nichž se ze svých činů zodpovídají členové personálu nacistických vyhlazovacích táborů. Loni začal proces s bývalým zdravotníkem z Osvětimi Hubertem Zafkem, také šestadevadesátiletým, který je obviněn z 3681 případů napomáhání k vraždě tím, že se podílel na vpouštění smrtícího plynu do plynových komor.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 94letý dozorce z Osvětimi byl odsouzen k pěti letům vězení

Velitele Osvětimi poslal na šibenici snubní prsten