Klause klame paměť, Havlovi tleskal

Klaus vs.Havel

Klause klame paměť, Havlovi tleskalNOVÉ
Václav Klaus je první zleva v druhé řadě nad nápisem C-SPAN LIVE. Foto: Foto: Printscreen/www.cspan.org
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Václav Klaus poskytl Mladé frontě Dnes rozhovor, ve kterém se opět ostře vymezuje vůči Václavu Havlovi. Říká například, že nesouhlasil s myšlenkami, které Havel pronášel ve svém slavném projevu v americkém Kongresu v roce 1990. Klause však zřejmě klame paměť.

Václav Klaus v rozhovoru uznává, že jméno Václava Havla nepochybně sehrálo v zahraničí pozitivní roli jakéhosi symbolu. "Na druhé straně - pořád se oháníme tím, že jsme díky jeho jménu byli ve světě více uznávaní: nezlobte se, ale žádná taková jména v ostatních zemích střední a východní Evropy nebyla, a do Evropské unie a do NATO vstupovaly ve stejnou chvíli jako my," řekl deníku Klaus, ovšem dodal, že by roli Václava Havla nepřeceňoval.

Klaus v rozhovoru připomněl, že když byl s Václavem Havlem v únoru 1990 na návštěvě v USA, kde měl Havel známý projev v Kongresu, tak kongresmani vstali a několik minut tleskali. "Já jsem tam tehdy seděl a netleskal. Tleskat jsem nemohl: ten projev se mi zdál naprosto absurdní. Byl naprosto zvláštní, v dikci stylu dlouhých vět, filozofující, antiamerický. A špatný překlad tomu dal absolutní korunu. Ručím za to, že žádný z těch kongresmanů tomu projevu nerozuměl. Pouze tleskali tomu symbolu," uvedl Klaus.

Exprezident Klaus si však na tuto událost a svůj tehdejší postoj nepamatuje zcela přesně, z čehož ho usvědčuje videozáznam z Havlova projevu. Klaus na něm spolu s ostatními hosty a kongresmany zřetelně tleská.   

Klaus je na fotografii z videa zcela vlevo v druhé řadě, na videozáznamu pak zřetelně tleská v čase 1:03:30.

Video s Havlovým projevem najdete ZDE: http://www.c-span.org/video/?10917-1/czechoslovakian-president-address

Projev tehdy američtí zákonodárci třiadvacetkrát přerušili potleskem. Havel tehdy projev skutečně pronesl v češtině a tlumočil ho tehdejší Havlův tiskový mluvčí a poradce Michael Žantovský.

Čtěte také: Klaus: Havel byl reformní komunista, nenáviděl politické strany

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov