1 Klaus vs.Havel

Klause klame paměť, Havlovi tleskal

NOVÉ

Václav Klaus poskytl Mladé frontě Dnes rozhovor, ve kterém se opět ostře vymezuje vůči Václavu Havlovi. Říká například, že nesouhlasil s myšlenkami, které Havel pronášel ve svém slavném projevu v americkém Kongresu v roce 1990. Klause však zřejmě klame paměť.

Václav Klaus v rozhovoru uznává, že jméno Václava Havla nepochybně sehrálo v zahraničí pozitivní roli jakéhosi symbolu. "Na druhé straně - pořád se oháníme tím, že jsme díky jeho jménu byli ve světě více uznávaní: nezlobte se, ale žádná taková jména v ostatních zemích střední a východní Evropy nebyla, a do Evropské unie a do NATO vstupovaly ve stejnou chvíli jako my," řekl deníku Klaus, ovšem dodal, že by roli Václava Havla nepřeceňoval.

Klaus v rozhovoru připomněl, že když byl s Václavem Havlem v únoru 1990 na návštěvě v USA, kde měl Havel známý projev v Kongresu, tak kongresmani vstali a několik minut tleskali. "Já jsem tam tehdy seděl a netleskal. Tleskat jsem nemohl: ten projev se mi zdál naprosto absurdní. Byl naprosto zvláštní, v dikci stylu dlouhých vět, filozofující, antiamerický. A špatný překlad tomu dal absolutní korunu. Ručím za to, že žádný z těch kongresmanů tomu projevu nerozuměl. Pouze tleskali tomu symbolu," uvedl Klaus.

Exprezident Klaus si však na tuto událost a svůj tehdejší postoj nepamatuje zcela přesně, z čehož ho usvědčuje videozáznam z Havlova projevu. Klaus na něm spolu s ostatními hosty a kongresmany zřetelně tleská.   

Klaus je na fotografii z videa zcela vlevo v druhé řadě, na videozáznamu pak zřetelně tleská v čase 1:03:30.

Video s Havlovým projevem najdete ZDE: http://www.c-span.org/video/?10917-1/czechoslovakian-president-address

Projev tehdy američtí zákonodárci třiadvacetkrát přerušili potleskem. Havel tehdy projev skutečně pronesl v češtině a tlumočil ho tehdejší Havlův tiskový mluvčí a poradce Michael Žantovský.

Čtěte také: Klaus: Havel byl reformní komunista, nenáviděl politické strany

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.