Klaus: Havel byl reformní komunista, nenáviděl politické strany
Klaus vs. Havel
Václav Havel nebyl komunista, ale mentálně v mnoha ohledech byl reformním komunistou. V dnešní Mladé frontě Dnes to řekl bývalý prezident Václav Klaus. Havel podle Klause nechtěl politickou demokracii standardního typu. On nenáviděl politické strany, chtěl svá milovaná hnutí, řekl listu Klaus.
"A zásadním způsobem odmítal tržní ekonomiku, ač si myslím, že z ní sám osobně velmi tyl. On ale prostě nechtěl trh. Možná si vzpomínáte na jeho výroky, že trh je hokynářství. To byl nepřetržitý ideový souboj s tímto pohledem na svět. Museli jsme si probojovávat spoustu věcí, u kterých jsem si ani nemyslel, že to bude potřeba,“ řekl o Havlovi Klaus.
Podporu ODS při opakovaném zvolení Havla prezidentem označil Klaus za nutné zlo. "Ano, vnímal jsem to jako nutné zlo. I když tento výrok jsem sám nikdy nepoužil," řekl.
Čtěte také: 'Pánové, je to v prdeli. Tím socialismus skončil'
Pozitivně Klaus zhodnotil vnímání Havla v zahraničí. "Ano, on byl symbol a je potřeba mít symboly. Zejména v zahraničí to mělo pozitivní význam. Na druhé straně – pořád se oháníme tím, že jsme díky jeho jménu byli ve světě více uznávaní: nezlobte se, ale žádná taková jména v ostatních zemích střední a východní Evropy nebyla,“ uvedl Klaus s tím, že by však ani tuhle věc nepřeceňoval. A připomněl Havlův projev v Kongresu v USA v roce 1990, při němž kongresmani vstali a několik minut tleskali. „Já jsem tam tehdy seděl a netleskal. Tleskat jsem nemohl: ten projev se mi zdál naprosto absurdní. Byl naprosto zvláštní, v dikci stylu dlouhých vět, filozofující, antiamerický,“ řekl deníku Klaus. Podle něj kongresmani pouze tleskali Havlovi jako symbolu.
Klaus Havla kritizuje opakovaně. Například již v roce 2001 řekl: "Ani jeden z nás za to desetiletí nebojoval s komunismem, ale bojoval s koncepcí toho druhého."
Václav Havel byl prezidentem od února 1993 do února 2003, jeho nástupce Klaus od března 2003 do března 2013.