Komentátor ECHO24.cz Kaiser křtil Prezidenta, knihu o Havlovi

Václav Havel na Hradě

Komentátor ECHO24.cz Kaiser křtil Prezidenta, knihu o HavloviUKÁZKY Z KNIHY 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Nejen politický životopis bývalého prezidenta Václava Havla, ale i rekapitulaci významných témat české politiky 90. let minulého století nabízí kniha Prezident od Daniela Kaisera, komentátora ECHO24.cz. Navazuje na první díl nazvaný Disident 1936-1989, který vyšel před pěti lety. Mapuje období let 1990 až 2003, kdy Havel působil na Hradě. Obě knihy jsou vůbec první Havlovou kritickou biografií. Autor v úterý večer knihu představil v pražské kavárně Jericho.

V novém díle čerpal jak z rozhovoru se samotným exprezidentem, tak s více než stovkou pamětníků z řad jeho blízkých spolupracovníků, přátel i politických rivalů a ze značné části také z dosud nezveřejněných dokumentů. "Václav Havel byl na Hradě 13 let. Polovina knihy se zabývá dvěma prvními roky, kdy byl federálním prezidentem a kdy, si myslím, měl daleko větší vliv a moc než později. Takže bylo i zajímavější o tom psát, protože se děly opravdu zajímavé věci," řekl Kaiser, redaktor deníku ECHO24.cz a Týdeníku ECHO.

V knize například líčí Havlovy začátky na Hradě i jeho nakonec marný boj za záchranu Československa. "Druhá polovina je o tom, když se stal českým prezidentem. Kladu důraz na to, že na začátku, v roce 1993, velmi dobře věděl, do čeho jde a s Václavem Klausem, tehdejším premiérem, v podstatě udělal pragmatickou politickou dohodu, kdy si s ním snažil rozdělit sféry vlivu," uvedl autor.

Přečtěte si z knihy ukázku: Havlovy první kroky na Hradě. 'Vše je odposloucháváno'

Někteří lidé kolem Havla podle Kaisera později vytvářeli dojem, jakoby se nikdy do "klausovského mocenského aranžmá" sám nezapojil. "Snažím se dokazovat, že to bylo přesně naopak," poznamenal.

Přečtěte si z knihy ukázku: Obsadíme ropovod, zvažoval Hrad před dělením federace

Kaiser chtěl napsat politický životopis a zaměřit se především na politickou činnost. Nelíčí proto Havla jako umělce a dramatika, ani nevykresluje jeho osobní život.

Přečtěte si z knihy ukázku: S Klausem spolupracovat budu, bude-li šikovný, mínil Havel

"Nevěnoval se ani příliš podrobně detailnímu odkazu. Myslím, že napsat politický životopis je legitimní a na to, aby někdo zmapoval osobnost Václava Havla jako myslitele, dramatika je ještě čas a někteří autoři to už udělali, například Jiří Suk v monografii Politika jako absurdní drama," reagoval šéfredaktor nakladatelství Paseka Stanislav Škoda na kritiky, že Havlův životopis akcentuje především politiku.

Přečtěte si z knihy ukázku: Chtěl Havel opravdu rozpustit Varšavskou smlouvu i NATO?

Díky diplomatické korespondenci, k níž se Kaiser dostal, nově popisuje i klíčová témata Havlova angažmá, jako například jednání s Američany o vstupu do NATO nebo budování vztahů se SRN. Nahlíží ale i na prezidentův osobní, zdravotní i politický zvrat v letech 1996 a 1997 i jeho negativní pocity z úřadu, kdy končil ve funkci.

"Je to příběh člověka, který když přicházel do politiky, měl nerealistické a idealistické představy, které po 90. léta, kdy měl moc odložil, a když moc ztrácel, tak se k představám vracel," dodal Kaiser.

Sdílet:

Hlavní zprávy