Policie sčítá mrtvé z kamionu. Může jich být až 50

Tragédie v Rakousku

Policie sčítá mrtvé z kamionu. Může jich být až 50AKTUALIZUJEME 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Počet mrtvých uprchlíků v chladírenském voze odstaveném nedaleko rakousko-maďarské hranice by mohl dosahovat až padesáti. Přesné číslo bude známo v pátek dopoledne. Příčinu úmrtí pak rakouští soudní lékaři v každém jednotlivém případě určí v příštích dnech. Večer to prohlásil policejní šéf v rakouské spolkové zemi Burgenland Hans Peter Doskozil. Další podrobnosti by mohly být oznámeny v pátek v 11 hodin. Celý čtvrteční den média řešila, zda auto patřilo Agrofertu.

Doskozil potvrdil, že ve voze, jenž dříve patřil slovenské drůbežářské firmě Hyza ze skupiny Agrofert, bylo více než dvacet, možná až padesát lidských těl, a že šlo s „velmi, velmi vysokou pravděpodobností o uprchlíky“. Vozidlo bylo odtaženo do bývalé příhraniční veterinární stanice v Nickelsdorfu, kde jsou vhodné podmínky pro ohledání mrtvých těl.

Podle posledních zpráv nebyl nákladní vůz dosud otevřen. Nejdřív prý musí být vytvořeny odpovídající teplotní podmínky. Po ohledání mají být těla ještě v pátek převezena k pitvám do Vídně. Podle médií se lidé patrně udusili.

Doskozil odhadl, že lidé v chladírenském voze mohli být mrtví až dva dny. Podle dosavadních zjištění byli mrtví už před vstupem vozidla na rakouské území. Vůz se přitom podle prvních důkazů nacházel ve středu ráno u Budapešti a kolem 9. hodiny už byl těsně před maďarsko-rakouskou hranicí. Tu pak přejel pravděpodobně v noci.

Doskozil potvrdil, že rakouští policisté spolupracují s kolegy ze sousedních zemí a pochvaloval si jmenovitě spolupráci s maďarskou policií. Hledají také řidiče auta.

Policejní mluvčí rovněž poznamenal, že není možné kontrolovat všechny nákladní automobily, které projíždějí po dálnici dálnici A4, kde byl ve čtvrtek vůz objeven. Tento typ nákladního automobilu, tedy chladírenský vůz, navíc není obvyklým prostředkem pro pašování uprchlíků.

Auto nám nepatří už měsíce, tvrdí Agrofert

Agrofert uvedl, že mu auto už několik měsíců nepatří. „Nákladní automobil, v němž byli nalezeni zesnulí uprchlíci, není majetkem společnosti Hyza, a.s. od roku 2014. Společnost ho vyřadila a prodala, podle zatím dostupných informací následně ještě došlo k přeprodeji třetímu subjektu do Maďarska,“ řekl deníku ECHO24.cz mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka s tím, že noví majitelé neodstranili původní nápisy na autě, jak byli povinni.

Agrofert kontaktoval rakouské orgány a je připravený spolupracovat s policií. „Posíláme na místo naše pracovníky, aby podle VIN (identifikační číslo vozidla – pozn. red.) zjistili, o které prodané vozidlo přesně jde a zjistili jméno kupujícího, které poskytneme rakouským vyšetřovatelům, aby mohli být pachatelé vypátráni. Těchto typů vozidel jsme v uplynulých letech prodali celkem 14 kusů různým subjektům,“ dodal Hanzelka.

Na tragédii reagovali i státníci. Německá kancléřka Angela Merkelová je zprávou o mrtvých běžencích nalezených v Rakousku otřesena. Na dnešní tiskové konferenci ve Vídni, kde se účastnila summitu zapadobalkánských zemí podle agentury Reuters také prohlásila, že je třeba uprchlickou krizi solidárně rychle vyřešit. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier a eurokomisař pro rozšíření Johannes Hahn ve Vídni varovali, že příliv uprchlíků do Evropy v dohledné době nepoleví, a možná dokonce ještě zesílí. „Jsme samozřejmě všichni hrůznou zprávou otřeseni,“ řekla Merkelová k tragické smrti uprchlíků nalezených v chladírenském voze u rakousko-maďarské hranice. „Připomíná nám to, že musíme problém přistěhovalectví vyřešit rychle a v evropském duchu, to znamená v solidárním duchu,“ dodala.

Merkelová také řekla, že Evropská unie má povinnost napomoci k míru tam, kde se válčí a že také musí postarat o lidi, jejichž životy jsou v ohrožení. „Evropa jako bohatý kontinent je podle mého pevného přesvědčení v takovém stavu, aby to zvládla,“ řekla kancléřka. Ke smrti uprchlíků se dnes vyjádřil rovněž český premiér Bohuslav Sobotka. „Tato vážná a smutná tragédie nám znovu připomněla hloubku migrační krize,“ konstatoval šéf české vlády.

„Je mi líto všech zmařených životů, nejhorší je, že nemusí být poslední. Jednak v důsledku silné snahy uprchlíků dostat se do EU, jednak díky převaděčům, kteří se na tom snaží cynicky vydělávat,“ upozornil premiér.

Čtěte také: VIDEO: Uprchlíci se brodí k břehům mezi mrtvolami

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články