VIDEO: Uprchlíci se brodí k břehům mezi mrtvolami

VIDEO: Uprchlíci se brodí k břehům mezi mrtvolamiUVNITŘ VIDEO
Svět

Živí versus mrtví

bp Echo24

Uprchlíci se s námahou brodí v moři, aby dosáhli řeckého břehu. Za sebou nechávají bezvládná těla několika dalších, kteří souboj s vodním živlem prohráli. Video, které zachycuje migranty ze Sýrie prchající před válkou, zveřejnil na internetu nizozemský novinář.

Každou rukou přidržuje muž na videu nad hladinou jedno malé dítě. Společně s nimi se snaží dostat ke břehu. „Vydržte. Zvládneme to, díky Bohu,“ říká uprchlík podle překladu britského listu The Independent.

Následuje ho další mladě vyhlížející utečenec, na kterého se kamera blíže zaměří. Popisuje zoufalou situaci migrantů ze Sýrie a také naděje, které vkládají do nového života na evropském kontinentě. „Jednoho dne budeme našim dětem vyprávět, jak jsme našli útočiště v Evropě. A jak se někteří Syřané utopili,“ slibuje a ukazuje rukou za sebe.

Za ním jsou vidět nejméně tři mrtvá těla dalších uprchlíků, která slaná voda nadnáší. Záznam zveřejnil na Twitteru nizozemský novinář Sakir Khader, který sleduje dění v oblastech zmítaných konflikty včetně Sýrie.

Čtěte také: Řecká bilance: za tři dny dorazilo 1728 nových uprchlíků

Podle Khadera se jedná o uprchlíky ze Sýrie, kteří se snaží doplavat na řecké pobřeží. Listu The Independent se nepodařilo ověřit pravost videa. Důvěryhodnost ale připisují novináři, který pracuje pro nizozemský deník De Volkskrant. Nejedná se totiž o první záznam, který zveřejnil a převzala jej světová média.

Řecko se letos pokouší zvládnout tisíce uprchlíků, kteří se touto cestou snaží dostat dále do Evropy. S náporem běženců se potýká například ostrov Lesbos nebo Kos. Na ostrov Kos, který je oblíbenou dovolenkovou destinací, dorazilo jenom během července kolem sedmi tisíc migrantů.

Čtěte také: Zaplatil 20 tisíc a pak se topil v moři. Zpověď uprchlíka

Policie na Kosu rozháněla uprchlíky i hasicími přístroji

Související články