Zaplatil 20 tisíc a pak se topil v moři. Zpověď uprchlíka

Zaplatil 20 tisíc a pak se topil v moři. Zpověď uprchlíkaNOVÉ
Záchrana uprchlíků na jiném řeckém ostrově - na Kosu Foto: Ilustrační foto: Alessandro Penso/Lékaři bez hranic
Svět

Cesta za evropským snem

jh Echo24

„I kdybych žil 200 let, nikdy na ten moment nezapomenu. Bylo to poprvé v životě, co jsem cítil, že zemřu,“ popisuje jeden ze syrských uprchlíků okamžik, kdy při cestě do Evropy spadl z lodi a 45 minut bojoval ve vodě o život. Na cestu do vysněné Evropy se vydal jako většina dalších na obyčejném přeplněném člunu, který se cestou převrhl. Nyní s dalšími běženci přebývá na řeckém ostrově Lesbos a věří, že ho na evropském kontinentu čeká lepší budoucnost. Jeho příběh přinesl britský list The Independent.

„Když jsem řekl své rodině, že jsem se rozhodl odcestovat do Evropy, otec a matka plakali po tři dny,“ popisuje začátek své cesty 34letý muž, který si nepřál být jmenován. „Otec mi řekl: ‚Jak ti můžu dát peníze na cestu, když vím, že popluješ přes moře a možná zemřeš?‘“

Když se muž po měsících cesty dostal do západotureckého Izmiru, zkontaktovali ho na ulici pašeráci. Naslibovali mu rychlou cestu automobilem k lodi a bezpečnou plavbu, za níž si naúčtovali 720 euro (téměř 20 000 Kč).

Následující dny čekal Syřan s dalšími běženci schovaný v hotelu, dokud nedostal zprávu, že se má nachystat na cestu k lodi. Na přípravu dostali pouhých třicet minut. Zatemněný minibus, do kterého běženci nastoupili, byl tak přeplněný, že muž musel celou dvouhodinovou jízdu stát pouze na jedné noze.

Čtěte také: Do Evropy už letos dorazilo skoro čtvrt milionu uprchlíků

Tím však jejich nebezpečná cesta teprve začínala. Poté, co uprchlíci vystoupili z dodávky, museli hodinu a půl překonávat les, který je od moře dělil. Když se konečně dostali k lodi, spatřili místo slibovaného bezpečného plavidla pouze vratký člun. „Viděl jsem, že je to pouze malý člun. Bylo tam místo pro čtyřicet lidí, ale nás bylo 54. Pašeráci nám lhali. Ale oni chtějí jen vaše peníze. Nezajímá je, jestli zemřete,“ popsal Syřan své pocity, když loď poprvé spatřil.

Další komplikace přišla přibližně po hodině pomalé plavby, když plavidlo zastihl policejní člun. „Křičeli jsme na policisty, že jsou na člunu i malé děti,“ říká muž s tím, že se je řecká stráž snažila za každou cenu zastavit. Nakonec jejich loď prorazila, a migranti spadli do vody.

Čtěte také: Policie zadržela u Lipna skupinu uprchlíků. Bylo mezi nimi jedenáct dětí

„Byl jsem ve vodě 45 minut, než mě vytáhli. I kdybych žil 200 let, nikdy na ten moment nezapomenu. Bylo to poprvé v životě, co jsem cítil, že zemřu,“ popisuje uprchlík. Nyní přebývá s dalšími běženci na řeckém ostrově Lesbos a doufá, že ho v Evropě čeká lepší budoucnost. „Ukážeme, že jsme dobří lidé. Není naší chybou, že v Sýrii máme už čtyři roky válku,“ říká s nadějí, že bude moci v Evropě vést bezpečný a úspěšný život.

Pouze na řecký ostrov Lesbos připlouvá podle odhadů Červeného kříže každý den minimálně tisíc nových běženců, z nichž větší polovina prchá právě před válkou v Sýrii. Celkově do Evropy od začátku letošního roku připlulo více než 237 000 migrantů a nejvíce jich skončilo právě v Řecku – zhruba 135 000. Během plavby přes Středozemní moře zároveň přišlo nejméně 2300 uprchlíků o život.

Čtěte také: Policie na Kosu rozháněla uprchlíky i hasicími přístroji

Související články