1 Nejvíc jich končí v Řecku

Do Evropy už letos dorazilo skoro čtvrt milionu uprchlíků

, NOVÉ

Témata: ,

Do Evropy už letos po moři připlulo více než 237 000 migrantů, nejvíce jich skončilo v Řecku – zhruba 135 000. Během plavby přes Středozemní moře zároveň přišlo nejméně 2300 uprchlíků o život. Nová čísla zveřejnila Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Evropská komise znovu zdůraznila, že kontinent čelí nejhorší uprchlické krizi od druhé světové války a vyzvala k větší solidaritě s těmi zeměmi EU, které se potýkají s největším přílivem běženců.

IOM s využitím oficiálních dat od vlád jednotlivých jihoevropských států došla k závěru, že počet uprchlíků, kteří se dostali do EU po moři, ještě během srpna překročí hranici čtvrt milionu. Loni bylo za celý rok takových uprchlíků 219 000.

Řecká vláda zatím registruje 134 988 lidí, kteří připluli z Turecka. Do Itálie se ze severní Afriky dostalo do konce července 93 540 lidí. Další migranti skončili ve Španělsku a na Maltě.

Nejkritičtější situace je v Řecku, kam nyní hromadně směřují zejména uprchlíci ze Sýrie. V červenci se u tamních úřadů registrovalo téměř 50 000 migrantů, loni ve stejném období jich přitom bylo skoro desetkrát méně – zhruba 6000.

„Na problémy způsobené migrací neexistuje jednoduchá ani jediná odpověď. Žádný členský stát je nemůže vyřešit sám,“ řekl v pátek eurokomisař pro migraci, vnitřní záležitosti a občanství Dimitris Avramopulos. Podle něj je EK připravena zvýšit finanční pomoc pro země, kde je migrantů nejvíce. Zapotřebí je prý ale také solidarita a součinnost jednotlivých vlád a organizací.

Čtěte také: Policie na Kosu rozháněla uprchlíky i hasicími přístroji

Na imigranty si kupte naše obušky, láká e-shop

,