Austrálie přitvrzuje v boji s terorismem. Extremisty chce věznit na neurčito

Hrozba terorismu

Austrálie přitvrzuje v boji s terorismem. Extremisty chce věznit na neurčitoNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Lidé, kteří byli v Austrálii usvědčeni extremistických činů a zločinů souvisejících s terorismem, budou muset i po vykonání trestu zůstat ve vězení či vazbě – pokud soud bude mít za to, že mohou být nadále pro společnost nebezpeční. Informoval o tom australský premiér Malcolm Turnbull, píše Reuters.

Stejně jako USA se i Austrálie bojí teroristických útoků, zvláště poté, co Evropa letos utrpěla sérii útoků v různých zemích. Australský premiér Malcolm Turnbull nechce ponechat nic náhodě, bojí se totiž, že propuštění extremisté mohou být pro společnost nadále nebezpeční. Proto prosadil, že soud může rozhodnout o zadržení těchto lidí „na neurčito“.

Turnbull nové opatření srovnal s podobným postupem, který se volí u některých usvědčených násilníků a lidí, kteří zneužívali děti. „Toto opatření, které jsme dnes oznámili, má za úkol potlačit terorismus, předcházet mu, zajistit, že země i naši obyvatelé jsou v bezpečí,“ řekl Turnbull.

Podle premiéra má opatření být i důsledným vykřičníkem pro vězně, kteří právě vykonávají trest za činy spojené s terorismem, aby v tom dál nepokračovali. Austrálie stále pamatuje na několik útoků radikálů od roku 2014, kdy zaútočilo hned několik „osamělých vlků“. Známým případem je ozbrojené přepadení kavárny v Sydney, kde při přestřelce nakonec s útočníkem zemřelo i několik rukojmích.

Australský premiér také upozorňuje, že ze země odcházejí radikálové do Sýrie bojovat pro organizace jako je Islámský stát. Podle tamního ministra pro imigraci do Sýrie odešlo bojovat z Austrálie až 100 lidí.

Podle státního zástupce George Brandise může zadržení na dobu neurčitou nařídit soud, který musí zvážit lékařské a psychologické posudky, k dispozici by také měl mít zprávu o chování vězně při vykonávání trestu, jestli byl například ochoten se účastnit rekvalifikačních programů. V australských vězeních je podle premiéra Turnbulla za činy spojené s extremismem a terorismem 44 lidí.

„Nevidím nic špatného na tom, že když jde o člověka, který vykonal trest odnětí svobody za vážný čin a je zde důvodné podezření, že čin bude chtít opakovat hned, jak bude propuštěn, aby zůstal za mřížemi,“ řekl státní zástupce Brandis.

Odborníci vyzývají k opatrnosti

S australským postupem však nesouhlasí někteří odborníci. Podle listu The Guardian prezident britské NSW Komise pro občanská práva Stephen Blanks oponuje, že zadržování někoho na dobu neurčitou po vykonání trestu jde proti základním principům svobodné společnosti: „Lidé mají právo na svobodu, pokud nespáchali kriminální čin a nebyli za tento čin odsouzeni.“

Prezident Australské advokátní komory Stuart Clark také vládu vybízí k opatrnosti. „Musí se dohlédnout na rovnováhu mezi prosazováním národní bezpečnosti na jedné straně a dodržováním základních občanských práv, která jsou základem naší demokracie, na straně druhé,“ řekl listu The Guardian Clark. Rozhodnout o vězních má podle něj výhradně nezávislý soud.

Čtěte také: Bavorsko chce při útocích nasadit armádu: Ať Merkelová změní ústavu

Hrdina z Nice promluvil: Bil jsem ho vší silou, on zmáčkl spoušť...

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články