Vlk byl „radikální církevní prelát“, nechovám k němu úctu, řekl Zeman

Prezidentova neúčast na pohřbu

Vlk byl „radikální církevní prelát“, nechovám k němu úctu, řekl ZemanNOVÉ
Domov

ly Echo24

Prezident Miloš Zeman opět přitvrdil ve svých výrocích o kardinálovi Miroslavu Vlkovi, který bude v sobotu pohřben. V rozhovoru pro Parlamentní listy prezident uvedl, že na pohřeb nepřijde, neboť k zemřelému nechová úctu. Dokonce ho nazval „radikálním církevním prelátem“.

Miloš Zeman již dříve oznámil, že nepřijde na pohřeb kardinála Vlka, pošle jen smuteční věnec. Kdo si však myslel, že aspoň ve dnech, kdy se lidé chodí loučit k rakvi kardinála, Zeman zmírní svá slova a zapomene na staré spory, hrubě se mýlil. V rozhovoru pro Parlamentní listy nyní řekl, že k zesnulému kardinálovi nechová úctu.

„Myslím si, že instituce si mají vyjádřit úctu. Smutečním věncem instituce prezidenta republiky vyjádřila úctu instituci kardinála. Lidé si mají vyjádřit úctu pouze tehdy, pokud k sobě tuto úctu cítí,“ uvedl v rozhovoru Zeman.

Prezident však dodal, že nejde o neúctu ke katolické církvi jako celku. „Musím říci, že si velmi vážím svého dobrého vztahu s kardinálem Dukou. Takže můj vztah rozhodně není nenávist vůči katolické církvi, můj vztah je, když to řeknu velmi mírně, určitá pochybnost o radikalismu jednoho církevního preláta,“ řekl Zeman.

Čtěte také: Zeman nepůjde na pohřeb Vlka, pošle jen věnec. Není pokrytec

K tomu, proč se Zeman nezúčastní smutečního obřadu, se vyjádřil už v pondělí jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident podle něj není pokrytec. „Pan prezident zašle na pohřeb smuteční věnec prezidenta republiky, což je dostatečné vyjádření úcty k zesnulému,“ uvedl Ovčáček na dotaz, zda se Zeman pohřbu zúčastní. „Pan prezident není pokrytec jako někteří politici, kteří vydávají tklivá prohlášení, a přitom zcela nedávno pořádali billboardové kampaně proti církvi,“ dodal mluvčí.

Kardinál Vlk Zemana v minulosti několikrát kritizoval, naposledy na podzim za okolnosti neudělení vyznamenání někdejšímu osvětimskému vězni Jiřímu Bradymu, příbuznému ministra kultury Daniela Hermana. Bývalý pražský arcibiskup kvůli tomu vyzval k neúčasti na loňském ceremoniálu 28. října na Pražském hradě. Tehdy také uvedl, že lidé by v budoucnu měli lépe vybírat kandidáty na prezidenta. Vlk rovněž ostře kritizoval dohodu mezi Pražským hradem a katolickou církví o majetkovém vyrovnání, označil ji za protizákonnou a protiústavní. Vlk zemřel po těžké nemoci 18. března ve věku 84 let, pohřben bude v sobotu.

Čtěte také: Rakev s tělem kardinála Vlka bude vystavena v katedrále