Babišovo ANO s dalším omezením opozice narazí

Lidovci a ČSSD budou proti

Babišovo ANO s dalším omezením opozice narazíNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Omezit právo poslanců na diskuzi se v pátek ve sněmovně rozhodli koaliční poslanci u projednávání kontroverzního projektu elektronické evidence tržeb. Hnutí ANO by ale rádo omezovalo dál, plánuje přijít s novelou, podle níž by každý poslanecký klub dostal na diskuzi jen tolik času, kolik by odpovídalo počtu jeho poslanců. Zdá se ale, že novinka z dílny ANO neprojde. Proti jsou totiž i koaliční partneři z ČSSD a KDU-ČSL.

Hnutí ANO zkouší diskuzi ve sněmovně omezit opakovaně. A není se čemu divit, vždyť podle šéfa hnutí Andreje Babiše je parlament pouze jakási žvanírna. Časově omezit vystoupení poslanců chtěla už v roce 2014 místopředsedkyně sněmovny a ANO Jaroslava Jermanová. A právě její tým stojí i za nově plánovanou změnou, která je částečně inspirovaná německým modelem.

A v čem novinka spočívá? Na každý zákon by byl předem určený čas. Ten by se rozdělil mezi jednotlivé poslanecké kluby podle toho, kolik mají poslanců. Čím méně zákonodárců, tím méně času v debatě. Tak to alespoň Babišovi lidé plánovali koncem minulého roku. Konkrétní návrh Jermanové zatím nikdo neviděl.

Že je proti nápadu opozice, je logické. Nicméně plány na osekání diskuze nijak nenadchly ani koaliční partnery hnutí z ČSSD a KDU-ČSL. Obě strany tak už předem avizují, že pro návrh ruku nezvednou.

„Nevidím žádný smysl v tom takto do jednacího řádu vstupovat a omezovat debatu. Opozice by měla mít nástroje, jak se dostatečně vyjádřit. Jinak by byla pouze opozicí formální,“ řekl deníku ECHO24.cz místopředseda lidovců a Poslanecké sněmovny Jan Bartošek.

‚Prosadit něco takového silou? To by nebylo dobré‘

„Zavést něco takového by nebylo jednoduché. Nelze vytrhnout z německého jednacího řádu jen jednu část a snažit se ji aplikovat u nás. My se nebráníme diskuzi nad změnou jednacího řádu, ale pokud by se měl změnit, muselo by se to důkladně projednat, hledat shodu s opozicí. Prosadit něco takového narychlo a silou, to by nebylo dobré,“ přidává se šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák.

Na případnou změnu už je navíc jen velmi málo času. Jermanová by měla svým kolegům z klubu změnu představit během několika týdnů, teprve poté s ní chce hnutí Andreje Babiše jít za koalicí. A až po případné shodě by do diskuze přizvala opoziční strany. Než by poté návrh prošel legislativním procesem, schvaloval by se zřejmě jen krátce před sněmovními volbami v příštím roce. A jen těžko si lze představit, že by poslanci riskovali, že takto zásadním způsobem po volbách omezí sami sebe.

„Rok a půl na návrh zákona, který už při svém vzniku budí kontroverze, skutečně není ideální čas. Ten návrh by navíc mohl eliminovat názory uvnitř klubu a rozhodovalo by jen vedení,“ varuje šéf ústavně-právního výboru sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD).

U EET už je hotovo

Podle něj je možné diskutovat spíše o zkrácení přestávek na jednání podle počtu členů klubu nebo o tom, aby se ve třetím čtení mohlo jednat i jindy než ve středu a pátek dopoledne. I takové změny by ale prý musely být dohodnuty s opozicí.

V týdnu nicméně koaliční poslanci diskuzi omezili i bez předešlých dohod. Opozici se už několik týdnů daří obstruovat elektronickou evidenci tržeb, a koalice proto v pátek omezila vystoupení poslanců na maximálně dvakrát deset minut.

ODS a TOP 09 proti tomuto kroku nijak zvlášť neprotestovaly, protože v minulém období udělala jejich vláda něco podobného. Neomezeně dlouho navíc stále mohou mluvit poslanci s přednostním právem. Před čím ale opozice varuje, je další avizované omezení. Koalice totiž stále uvažuje o tom, že by v případě dlouhých debat o online pokladnách hlasovala silou, tedy ještě před vyčerpáním diskuze. V tom případě by se ale pravicová opozice obrátila na Ústavní soud.

Čtěte také: Babiš mění taktiku. Koalice okleštila opozici, EET projde v únoru

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články