TOP 09 letos? Ztracená Praha a rozchod se Starosty
Politické ohlédnutí
Začátek rozchodu se Starosty a nezávislými, propadák v komunálních a senátních volbách, ztráta Prahy i konec někdejšího primátora Tomáše Hudečka ve straně. Ani TOP 09 se v roce 2014, podobně jako další parlamentní strany, nevyhnula velkým problémům. Shrnuje je seriál deníku ECHO24.cz, který je věnovaný právě potížím sněmovních stran a hnutí.
O tom, že odstředivé tendence mezi TOP 09 a partnerským hnutím Starostové a nezávislí (STAN) nabírají na intenzitě, se začalo mluvit už na jaře. Tehdy to ještě všichni zúčastnění odmítali, i když například na novém předsedovi STAN Martinu Půtovi byla touha odtrhnout se a zkusit to po vlastní ose dobře znatelná.
Rozchod se Starosty a zlomové volby
Do evropských voleb na konci května šla ale uskupení se společnou kandidátkou a koalice dosáhla velkého úspěchu, když skončila těsně druhá za vítězným hnutím ANO. I přes zisk čtyř mandátů ale debaty o postupném odloučení neutichaly. Zatímco všem bylo jasné, že spolupráce na parlamentní úrovni se vyplácí, postup v komunálních a krajských volbách byl úplně jinou otázkou.
Komunální volby skončily pro STAN úspěchem. Hnutí si oproti minulým volbám před čtyřmi lety polepšilo o 733 zastupitelů, naopak TOP 09 propadla a na komunální úrovni ztratila přes 700 mandátů. Karel Schwarzenberg tehdy uznal porážku a připustil, že se strana musí reformovat. Pro vedení STAN šlo o jasný signál, že už není na co čekat. Půta krátce po volbách prozradil, že to s další spolupráci mimo parlament příliš nevidí. Minimálně pro nejbližší volby do krajů.
„Já se dlouho přikláním k názoru, že bychom měli kandidovat samostatně. Současná smlouva s TOP 09 nám to v krajských volbách umožňuje. Je to jedna z variant,“ prohlásil Půta po volbách s tím, že v hnutí už se o tom vede diskuze. Jaké šance na úspěch mohou mít oba subjekty po rozvolnění spolupráce, bude zajímavé sledovat.
Senátní propadák
Ještě horším výsledkem skončily pro TOP 09 volby do Senátu. I když do druhého kola postoupili čtyři její kandidáti, na zvolení nakonec nedosáhl jediný. A stranické vedení přiznalo, že s něčím takovým nikdo nepočítal.
Také v Senátu se promítly problémy, které má TOP 09 se Starosty. Vítězný kandidát na Děčínsku Zbyněk Linhart, který kandidoval za STAN, totiž hned po volbách odmítl, aby ho s topkou kdokoliv spojoval.
„Já s TOP 09 nemám vůbec nic společného. Chtěl jsem kandidovat jako úplně nezávislý, ale nakonec mě přemluvili, ať kandiduji za STAN. Kývl jsem, ale pod podmínkou, že s TOP 09 mě nebudou spojovat,“ dal tehdy tušit, že se Miroslav Kalousek s Karlem Schwarzenbergem nebudou moci v horní komoře parlamentu na zástupce STAN příliš spoléhat.
Primátor na odpis
I největší problém TOP 09 v letošním roce souvisí s podzimními volbami. Právě tehdy totiž vygradovaly dlouhodobé spory v pražské organizaci, které vážně ohrožovaly volební výsledek strany v hlavním městě.
Měsíce rostl v metropoli spor mezi primátorem Tomášem Hudečkem a šéfem pražské organizace Jiřím Vávrou. Už začátkem léta se oba politici přetahovali o podobu kandidátky, z níž nakonec Vávra vypadl. To samozřejmě mělo své důsledky. Vávra s Hudečkem na sobě nenechali nit suchou a využili každé příležitosti, kdy mohli svého soka z něčeho obvinit.
Souboj dosáhl vrcholu v nejméně vhodnou chvíli. Pár dní před volbami. V tu dobu navíc Hudeček vedl otevřenou válku s billboardovou lobby, která předvolební kampaň ovlivňovala výrazně více, než debata o programu nebo ideové soupeření s dalšími politickými stranami.
TOP 09 nakonec nezvládla obhájit vítězství v hlavním městě a tradičně pravicovou Prahu ztratila. Porážka byla o to bolestnější, že zde zvítězilo hnutí ANO Andreje Babiše. Už na volebním štábu proto byly slyšet hlasy, že za špatný volební výsledek může právě spor Hudečka s Vávrou.
Jenže těm zřejmě porážka nestačila. Hudeček hned po volebním víkendu začal zabředávat do spekulací, že se v minulosti scházel s Andrejem Babišem a sondoval u něj možnosti případné budoucí spolupráce. Ve vysílání DVTV se tehdy úplně zamotal do vysvětlování, že se s Babišem sešel jednou, možná dvakrát. A že žádnou nabídku nedostal, ale přitom ji zdvořile odmítl. Zároveň se nezapomněl otřít o Vávru, když upozornil na to, že se údajně účastnil oslavy narozenin pražského kmotra Tomáše Hrdličky a měl by rezignovat, nebo být vyloučen.
Čtěte více: Rozvrat v Praze uzavřen. Hudeček i Vávra končí v TOP 09
„Chápu, že Hudeček, který prohrál volby a pustil Prahu Babišovi, dělá, co může, aby si zachránil stranický život,“ kontroval Vávra s tím, že si primátor popletl oslavy narozenin. Oba politici v tu dobu měli vyjednávat za TOP 09 o budoucí pražské koalici. To už ale bylo jasné, že stranu poškozují natolik, že musí skončit.
To se nakonec stalo pouhé čtyři dny po volbách. Oficiálně tak, že Hudeček s Vávrou kvůli přetrvávajícím sporům nabídli vedení rezignaci na členství. Prakticky jim ale špičky TOP 09 nedaly na výběr. Topka přistoupila k tomu, co měla udělat o několik měsíců dříve. Sklidila za to kritiku části voličů i spolustraníků. Někteří se rozhodli Hudečka následovat a z TOP 09 vystoupili také.
Čtěte také: Hudeček: Jsem rád, že se mě TOP 09 zbavila. Podobá se ANO
Mobilizovat regiony, najít vůdce
V některých médiích se tou dobou psalo o konci TOP 09. Na to, zda bude budoucnost této strany skutečně tak černá, si budeme muset počkat. Aby TOP 09 podobný scénář odvrátila a dokázala se vrátit zpět, musí naplnit slova svého předsedy a skutečně se reformovat. Zejména je potřeba vybudovat silnou strukturu v regionech, která dokáže nahradit Starosty a nezávislé.
Nejtěžší úkol, který před TOP 09 leží (a který strana řeší už několik let), je hledání náhrady za Karla Schwarzenberga. Vedle Miroslava Kalouska musí vyrůst silná tvář, která jednou po současném předsedovi převezme žezlo. Na Schwarzenbergovi zatím strana stojí a padá. Zároveň ale s jeho pomocí nemůže počítat věčně.