Střelba u soudu v Turecku. Zemřeli únosci i rukojmí

Teroristé u soudu

Střelba u soudu v Turecku. Zemřeli únosci i rukojmíAKTUALIZOVÁNO
Zákrok policie v Istanbulu Foto: FOTO: ČTK
1
Svět
Sdílet:

Při přestřelce s policisty byli zastřeleni dva ozbrojenci, kteří dnes u soudu v Istanbulu zajali státního zástupce. Ten byl v kritickém stavu odvezen do nemocnice a následně svým zraněním podlehl. Informoval o tom na komunitní síti Twitter turecký ministr zahraničí. Policie zahájila záchranu rukojmího poté, co z budovy zaslechla střelbu.

K akci se přihlásila zakázaná krajně levicová organizace Revoluční strana pro lidové osvobození (DHKP-C). Její členové zajali státního zástupce Mehmeta Selima Kiraze v jeho kanceláři v budově soudu v istanbulské čtvrti Çaglayan. Příslušníci speciálních jednotek s únosci vyjednávali více než šest hodin. Večer agentury nejprve informovaly o střelbě a explozích u budovy soudu a o přítomnosti záchranky. Následně policie potvrdila, že provedla osvobozovací akci.

Policejní velitel Selami Altinok nejprve oznámil, že dva únosci byli zastřeleni a státní zástupce bojuje o život v nemocnici. Jak uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, Kiraz byl zasažen do hlavy a několika dalších částí těla. „Byl mrtvý, když dorazil do nemocnice. Dělali jsme, co bylo v našich silách, ale nepodařilo se nám ho zachránit,“ citovala CNN nejmenovaného představitele istanbulské nemocnice.

Státní tisková agentura Anadolu uvedla, že státní zástupce Kiraz dozoroval vyšetřování úmrtí 15letého mladíka Berkina Elvana, kterého při protivládní demonstraci v roce 2013 zranil plynový granát vystřelený do davu policií. Po devíti měsících v kómatu loni v březnu zemřel.

Ozbrojenci údajně požadovali, aby se policisté zodpovědní za Elvanovu smrt veřejně k činu přiznali. Potrestat je pak měl „lidový soud“. Státní zastupitelství také podle nich mělo zastavit stíhání demonstrantů, kteří protestovali proti Elvanově smrti. Vyhrožovali, že pokud úřady požadavky nesplní, Kiraz zemře.

Protivládní protesty v roce 2013 vypukly v Istanbulu, původně kvůli kácení stromů v parku Gezi u Taksimského náměstí. Postupně se k nim přidávalo stále více lidí, až se demonstrace rozšířily po celé zemi. Při střetech s policií bylo zraněno na 8000 lidí, několik tisíc osob bylo zatčeno.

DHKP-C je radikální marxistické hnutí, které vzniklo v roce 1994. Turecko, USA i Evropská unie jej považují za teroristickou organizaci. V minulosti provedlo několik atentátů, včetně útoku na americkou ambasádu v Ankaře v roce 2013. 

Čtěte také: Ukončeme boj, vyzval Kurdy vězněný vůdce separatistů Öcalan

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz