Česká podpora Tibetu končí. Vlak do Číny má dohnat Zaorálek
konec podpory tibetu
Čína je jednotná, Tibet neexistuje a klíčový je export. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) prezentoval cestu, po které se má Česko vydat komunistické velmoci naproti. Jako první vyráží na průzkum ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Na předchozím ochlazení vztahů neměl podle Sobotky vinu jen prezident Václav Havel, ale především šéf diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09).
„Jsem rád, že cesta ministra zahraničí otevírá novou etapu vztahů a partnerství mezi Českou republikou a Čínou,“ představil premiér po jednání vlády misi, na kterou Zaorálek odlétá v neděli. Ministr zahraničí míří na tři dny do Pekingu, kde ho čeká jeho protějšek Wang Yi. Posledním šéfem diplomacie, který oficiálně navštívil Čínu, byl přitom v roce 1999 Jan Kavan.
Ambice jsou velké. Nalákat do Česka čínské turisty a investory a naopak zvýšit export tuzemského zboží a služeb do Číny. V plánu je posílení spolupráce ve vědě a technologiích, energetice, vzdělávání i zemědělství. Jedním z cílů je také zavedení přímé letecké linky Praha-Peking nebo vybudování ekonomické a technologické zóny pro čínské investory v Moravskoslezském kraji.
Zaorálek plánuje nové konzuláty. A plácl si s Babišem
Zaorálek pro ECHO24.cz potvrdil, že předmětem jednání bude také uvolnění vízové politiky. „Uvažujeme na naší straně dokonce o tom, že bychom otevřeli další konzuláty v Číně, aby zastoupení nezůstalo jen na několika místech, kde je dnes,“ uvedl ministr zahraničí. Podle něj si budou nové konzuláty schopné na sebe vydělat, proto už jednal s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). „S panem Babišem jsme dohodnuti, že pokud bychom dokázali zvýšit počet vydávaných víz, ministerstvo zahraničí by si mohlo polovinu prostředků ponechat,“ uvedl.
„Také platí, že jestliže jako ČR dlouhodobě respektujeme územní celistvost Číny, logicky nemůžeme uznávat tibetskou exilovou vládu,“ dodal premiér.
Vízová politika by se měla především výrazně zrychlit. Čínští zájemci o vízum do České republiky by nově měli čekat na doklady místo několika týdnů nejvýš čtyři pracovní dny. Podnikatelé z Číny si pak budou moci zažádat o vízum až na pět let s tím, že můžou do Česka přiletět opakovaně.
Předem je jasné, že jednáním nebudou na překážku otázky lidských práv nebo Tibetu. „Pokud chceme mít politické a ekonomické vztahy s Čínou na stejné úrovni podobně jako další země EU, chceme vycházet také z principů společné evropské politiky vůči Číně,“ uvedl Sobotka s tím, že to zahrnuje akceptování politiky jedné Číny, neoddělitelnosti Tibetu a také princip nevměšování se do vnitřních záležitostí země. „Také platí, že jestliže jako ČR dlouhodobě respektujeme územní celistvost Číny, logicky nemůžeme uznávat tibetskou exilovou vládu,“ dodal premiér.
„Nechci to svádět na Václava Havla. Nebo jenom na Václava Havla. Václav Havel měl prostě své politické postoje,“ zmínil Sobotka.
„Z hlediska intenzity vztahů s Čínou nám v minulých letech do značné míry ujel vlak,“ prohlásil Sobotka. Česká republika podle něj nelogicky ignorovala silného hospodářského partnera a protivila se tak jako exportně orientovaná ekonomika vlastním zájmům. Zatímco Německo, Francie nebo Velká Británie s Pekingem aktivně jednaly, Praha stála stranou, připomněl premiér.
Sobotka kritizoval úřadování Schwarzenberga
„Nechci to svádět na Václava Havla. Nebo jenom na Václava Havla. Václav Havel měl prostě své politické postoje,“ zmínil Sobotka v reakci na dotaz, nakolik předchozí ochlazení česko-čínských vztahů zapříčinil první prezident České republiky. Havel byl přitom prakticky až do své smrti v úzkém kontaktu s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou.
Už v červnu mají do stejné destinace zamířit ministři průmyslu Jan Mládek a zdravotnictví Svatopluk Němeček (oba ČSSD). V budoucnu by na státní návštěvu Číny mohl vyrazit i prezident Miloš Zeman.
Podle premiéra jde věc spíš na vrub zahraniční politiky vlád Mirka Topolánka a Petra Nečase (ODS). Za těchto vlád přitom byl pánem Černínského paláce nynější šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Také on se – podobně jako Havel – odmítal smířit jen se sázkou na exportní kartu. Nečas ho kvůli tomu kritizoval za dalajlamismus.
Zaorálek je prvním českým poslem, který na jednání na nejvyšší úrovni do Číny vyráží. Už v červnu mají do stejné destinace zamířit ministři průmyslu Jan Mládek a zdravotnictví Svatopluk Němeček (oba ČSSD). V budoucnu by na státní návštěvu Číny mohl vyrazit i prezident Miloš Zeman.