Dohra šibenic: aktivistka má podmínku za napadení policisty
Levicovou aktivistku Kateřinu Krejčovou, která se loni v Praze snažila zabránit průchodu demonstrace odpůrců migrace, potrestal soud měsíční podmínkou za napadení policisty. Verdikt není pravomocný a žena se proti němu na místě odvolala. Podle obžaloby skočila Krejčová policistovi na záda, když zakročil proti jejímu příteli. Soudkyně mimo jiné uvedla, že nechápe, proč město povolilo konání dvou názorově odlišných demonstrací tak blízko u sebe.
Incident se stal v červenci, kdy v centru metropole protestovalo několik set lidí proti imigraci a kvótám pro uprchlíky. Někteří účastníci demonstrace, kterou spolupořádal Adam B. Bartoš a vedle dalších řečníků zde vystoupil také senátor Tomio Okamura, nesli makety šibenic.
Policisté zasáhli proti levicovým aktivistům, kteří chtěli pochod odpůrců imigrantů na Václavském náměstí zablokovat. Předtím je vyzvali, aby vyklidili prostor, to ale někteří protestující včetně Krejčové a jejího tehdejšího přítele odmítli. Žena podle obžaloby napadla policistu Filipa Dleska, který si po jejím útoku stěžoval na bolest v rameni a byl i v pracovní neschopnosti. Záznam celého zákroku je k vidění na YouTube.
Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Edita Beranová potrestala Krejčovou za násilí proti úřední osobě měsíční podmínkou s roční zkušební dobou. Vyhověla tak návrhu státní zástupkyně. Krejčové hrozily až čtyři roky vězení.
Rozsudek Beranová odůvodnila mimo jiné tím, že obžalovaná ve své výpovědi uznala, že si během útoku uvědomovala případnou možnost trestního stíhání. Vzala ale v potaz také to, že Krejčová nebyla nikdy dříve trestána a že jednala v afektu.
Čtěte také: Bartoš střílel na střelnici na Sobotku. Na terči měl jeho fotku
Hlavní líčení začalo už v lednu, bylo ale odročeno poté, co se jeden ze svědků z řad policie nedostavil. Klíčový argument obžaloby, tedy že dvaapadesátikilová Krejčová pohmoždila rameno devadesátikilovému policistovi Dleskovi, se tehdy ukázal jako neplatný. Soudní znalec vyloučil, že by za údajné zranění mohla obžalovaná, uvedl deník Referendum. Podle nového znaleckého posudku, který si vyžádala státní zástupkyně, však pohmoždění ramene mohla způsobit Krejčová.
Obhájce obžalované Pavel Uhl ve středeční závěrečné řeči uvedl, že je patrné, že obžalovaná nechtěla policistovi jakkoliv ublížit. Jejím cílem pouze bylo zabránit tomu, aby se dopouštěl násilí na jejím tehdejším partnerovi Tomášovi Schejbalovi. „Snažila se spíše vklínit mezi policisty a oběť jejich zákroku. Učinila tak zkratkovitě, ale nikoliv s úmyslem na kohokoliv zaútočit,“ uvedl Uhl podle Referenda. Schejbal při zákroku utrpěl lehčí poranění hlavy a ztratil kus zubu.
Čtěte také: ‚Nejvyšší trest pro vlastizrádce.‘ Bartoš vyhrožoval Sobotkovi smrtí
Uhl mimo jiné tvrdil, že policisté levicovou demonstraci rozpustili, ačkoliv na to neměli právo. Podle soudkyně ale akce rozpuštěna nebyla, její účastníci byli pouze požádáni o vyklizení prostoru, a pak mohli v demonstraci pokračovat. To ve své dnešní výpovědi potvrdil i organizátor akce Tomáš Křemen. „Dohodli jsme se s policií, že umožníme průchod,“ řekl soudkyni. Upozornil ale na to, že mu prý nebyl dán dostatek času, takže na tuto skutečnost nestihl upozornit všechny účastníky demonstrace.