Babišova MAFRA získala od Lesů ČR zakázku bez výběrového řízení

Ministerské podnikání

Babišova MAFRA získala od Lesů ČR zakázku bez výběrového řízeníAKTUALIZOVÁNO 2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

V podnikání Andreje Babiše jde jen o kapku v moři, přesto ale ukazuje absurditu, kdy ministr financí obchoduje se svou vlastní firmou. Mediální dům MAFRA vicepremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše získal od státního podniku Lesy ČR bez výběrového řízení zakázku za více než půl milionu korun. Lesy si od MAFRY objednaly tisk a distribuci novin v nákladu více než 800 tisíc výtisků. Podle Lesů jde o jednorázovou objednávku. MAFRA měla dát ze šesti oslovených firem cenově nejvýhodnější nabídku.

S informací o zakázce přišly v neděli Otázky Václava Moravce. Moderátor Moravec v nich uvedl, že Lesy ČR bez výběrového řízení objednaly u MAFRY tisk a distribuci novin za zhruba 600 tisíc korun, což je desetina loňských výdajů Lesů ČR na marketing. A připomněl dřívější kontroverzní a předraženou zakázku Lesů pro lobbistu Ivo Rittiga na zvěřinovou kuchařku.

Noviny Lesů ČR vyšly v pátek 4. prosince. Přes 820 tisíc výtisků vložila MAFRA do Babišova týdeníku 5 plus 2.

Lesy ČR v pondělí upřesnily, že šlo o jednorázovou zakázku s cenou 588 tisíc bez DPH. Odmítly však, že by zakázka měla politické pozadí.

„Z novin samých je patrné, že nešlo o politickou ambici prezentovat někoho za prostředky státního podniku. Jedny noviny vyšly na 70 haléřů. Porovnávat tuto cenu se ‚zvěřinovou kuchařkou‘, v níž jedna stránka vyšla na tisíc korun, není korektní,“ řekl generální ředitel státního podniku Lesy ČR Daniel Szórád v prohlášení, které má deník ECHO24.cz k dispozici.

Lesy: MAFRA byla nejvýhodnější

Podle firmy mají noviny fungovat jako „občasník“ pro šíření aktuálních informací. První číslo bylo zaměřené na prezentaci projektu Vánoční stromky dětem.

Lesy dle svých slov kromě MAFRY oslovily v poptávkovém řízení dalších pět firem. Šlo o Intergraf Náchod, Novotisk – VLP, Garamon HK, Tiskárnu Ringier Print a Českou poštu jako potenciálního distributora. MAFRA měla podat cenově nejvýhodnější nabídku. „Tuto nabídku jsme proto využili. MAFRA patří ke stabilním a tradičním vydavatelstvím v ČR a nebylo by korektní tuto firmu obcházet, stejně jako každého jiného obdobného vydavatele – například VLP,“ tvrdí mluvčí Lesů Eva Jouklová.

Podle ní v poptávkovém řízení nejde o klasickou veřejnou zakázku, nemusí se tedy soutěžit a neuzavírá se ani smlouva. Stačí jen objednávka.

MAFRA nicméně informace České televize odmítá jako nepravdivé. „Česká televize před odvysíláním pořadu nekontaktovala nikoho z mediální skupiny MAFRA s žádostí o vyjádření. Tím podle našeho názoru porušila elementární pravidla novinářské práce. Mediální skupina MAFRA proto adresovala generálnímu řediteli České televize Petru Dvořákovi dopis se žádostí o omluvu, neboť je nucena minimalizovat škody vzniklé společnosti MAFRA protiprávním jednáním ČT,“ reagovala mluvčí mediálního domu Silvie Škábová s tím, že výběrové řízení proběhlo. „Skutečnost je taková, že MAFRA má se státním podnikem Lesy ČR stejně standardní obchodní vztahy jako Česká televize,“ dodala.

Na tuto omluvu zareagoval na svém Twitteru Václav Moravec. „Omluva? Omluvit se, že zakázka Lesů ČR na tisk a distribuci novin byla vypsána až po podepsání objednávky u MAFRY?.“

Více čtěte: Babišův Uniles opět získal miliardový tendr Lesů ČR

Babišovy zájmy v Lesích ČR ale zdaleka nezačínají a nekončí u statisícové zakázky na distribuci novin. Jen před několika měsíci se stala vítězem tendru Lesů na lesnické práce a prodej dřeva na dalších pět let firma Uniles ze skupiny Babišova Agrofertu. V tendru, z nějž část kontraktů připadne právě Unilesu, jde celkem o zhruba tři miliardy korun. V miliardovém tendru Lesů získal Uniles největší podíl kontraktů i loni. Babiš tehdy schytal kritiku pravicové opozice, která upozorňovala na jeho střet zájmů.

Rumburský Uniles, který Agrofert ovládl v roce 2011, je účastníkem lesnických tendrů a obchodním partnerem Lesů asi 20 let. V minulých tendrech Uniles poprvé výrazněji uspěl v roce 2013.

Dienstbier: Střet zájmů u Babiše je nevyhnutelný

Jedním z hostů nedělních Otázek Václava Moravce byl i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle něj je fakt, že pokud se podnikatel jako Andrej Babiš vydá do politiky, a ještě si nakoupí klíčová média, tak se střetu zájmů nemůže vyhnout. Pozor si na to prý ale musí dát sám Babiš, který téměř na každé vládě sděluje, že má u nějakého bodu střet zájmů a nemůže proto hlasovat.

„O to důležitější je zavést samozřejmě do celého toho procesu transparentní pravidla. Tady doopravdy je ten střet zájmů tak silný, že to nelze odstranit jakýmkoliv zákonem. To by šlo odstranit asi jediným způsobem, kdyby Andrej Babiš odešel z politiky nebo se vzdal svých podnikatelských aktivit. Což nepovažuji za příliš pravděpodobné,“ prohlásil Dienstbier.

Podle něj jde ale především o to, koho si lidé zvolí jako svého zástupce: „A pokud si zvolí takovéhoto podnikatele, tak ten střet zájmů je doopravdy nevyhnutelný.“

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články