1 POLITICKÁ ARÉNA

Zavedení eGovernmentu? Je pro nás stále cizí slovo

Témata: , ,

Je to velká škoda. Některá slova by se měla skloňovat častěji než jiná, a hlavně intenzivněji používat v praxi. Zavádění eGovernmentu, tedy možnosti vyřídit věci přes počítač, na české úřady a státní instituce se ale s touto vládou zastavilo. Přitom investice by to byla, jenže do budoucna, ne ta okamžitá, jak populistickým a levicovým stranám vyhovuje.

Jak moc je Česku cizí tohle anglické slovíčko, se ukázalo v loňském žebříčku OSN. Hodnotí úroveň zemí mimo jiné podle vyspělosti eGovernmentu, hlavně s ohledem na možnosti komunikace s úřady přes internet. Česká republika skončila na 50. místě ze 193 hodnocených zemí. Že to není až tak špatné? Nenechte se mýlit. Ještě v roce 2012 bylo Česko na 46. pozici, a na začátku krize v roce 2010 dokonce na 33. místě. Dnes je ekonomika na vzestupu, ale tohle slovíčko se u nás ne a nechytit. Kvalita elektronizace české státní správy je srovnatelná s Běloruskem.

Kdybychom si měli pravdivě odpovědět na otázku, jestli je možné založit firmu v Česku za týden a od počítače, řekli bychom i dnes zklamaně a jednoznačně „ne“. Přitom to jinde je běžná věc a stačí docela málo. Ve srovnání zemí podle jednoduchosti založení firmy nám Světová banka v konkurenci 190 sledovaných ekonomik přisoudila až 81. místo.

Ale my přece nechceme stejně jako v minulém století stále chodit v úřední hodiny na úřady, čekat na chodbách, až přijdeme na řadu a vyplňovat spoustu papírů na stolečku před úředníkem. Chceme stát, který nám umožní si z domova přes počítač vyplnit, odeslat a vyřešit nový občanský a řidičský průkaz,cestovní pas, registraci auta nebo psa. A co daňové přiznání? Samozřejmě!

Slovo eGovernment není jen slovo moderních občanů, ale mělo by být slovem úředníků, a hlavně politiků s vizí. Usnadnit přístup k základním registrům dokončením digitální identifikace občanů,podpora principu otevřených dat, vyšší potenciál datových schránek, zavedení digitální RIA, možnost elektronického hlasování ve volbách. Nejlépe už v roce 2021. To bych chtěl já. A k tomu právní informační systém a one stop shop pro podnikatele. Protože kdo ukládá jinému povinnosti, měl by mu také říct, kde je jejich seznam a nabídnout pomoc s tím, jak je plnit.

Stát má být moderní servis, ne skanzen.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.