Prezidentská superdebata podle diváků: nejlepší byl Macron, pak Le Penová

francie volí prezidenta

Prezidentská superdebata podle diváků: nejlepší byl Macron, pak Le PenováAKTUALIZOVÁNO
Nejpřesvědčivější byl v prezidentské debatě Macron Foto:

Shutterstock

1
Svět

Echo24

Nejpřesvědčivěji působil v pondělní debatě pěti kandidátů na francouzského prezidenta centrista Emmanuel Macron. Vyplývá to z průzkumů agentur Elabe a Harris Interactive, o nichž dnes informovala agentura Reuters. Na opačném konci žebříčku skončil socialista Benoît Hamon.

Macron byl nejpřesvědčivější z pětice kandidátů, kterým průzkumy dávají největší šance na vítězství, podle 29, respektive 38 procent dotázaných diváků.

Čtěte také: Co slibují kandidáti na francouzského prezidenta?

Na druhém místě se podle Elabe umístil levicový radikál Jean-Luc Mélenchon s 20 procenty. Těsně za ním se na děleném třetím místě umístili konzervativní kandidát François Fillon a předsedkyně krajně pravicové Národní fronty (FN) Marine Le Penová. Oba pravicoví kandidáti získali 19 procent.

Podle Harris Interactive je ale Le Penová na druhém místě s Mélenchonem. Každý z nich prý přesvědčil 33 procent diváků. Fillon pak podle této agentury přesvědčil 27 procent lidí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Nejhůře v debatě podle dotázaných diváků dopadl kandidát socialistů Hamon, který byl v téměř tři a půl hodiny trvající debatě přesvědčivý jen podle 11 procent respondentů.

Po diskusním večeru si podle Harris Interactive přálo 22 procent lidí za prezidenta Macrona, 20 procent Le Penovou a 18 procent Fillona. V zásadě tak toto mínění kopíruje výsledky předchozích průzkumů, podle nichž je nezávislý kandidát Macron v současnosti největším favoritem. Do druhého, rozhodujícího kola má postoupit s Le Penovou, kterou má následně výraznou většinou porazit.

Čtěte také: Macron by Le Penovou porazil i v prvním kole, ukázal průzkum

Dvoukolové prezidentské volby se konají 23. dubna a 7. května.