Le Penová má před ostatními kandidáty obrovský náskok

Prezidentské volby ve Francii

Le Penová má před ostatními kandidáty obrovský náskokNOVÉ
Marine Le Penová Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět

nel Echo24

Šéfka Národní fronty Marine Le Penová se podle posledních průzkumů jednoznačně drží na čele volebních preferencí ve francouzských prezidentských volbách. Získala by 29 procentních bodů a předstihla by tak o osm procentních bodů bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho a o patnáct bodů Jeana-Luce Mélenchona z levicové strany, informuje The Independent.

Podle tvrzení deníku výsledek průzkumu Ipsos přispívá k obavám, že „populismus“ zvítězí i v případě francouzských prezidentských voleb, podobně jako tomu bylo ve volbě prezidenta Spojených států nebo v otázce vystoupení Velké Británie z Evropské unie.

Známý francouzský filosof Bernard-Henri Lévy varuje, že lidi už nezajímá, zda politici říkají pravdu, nebo ne. V důsledku toho by se moci ve Francii klidně mohla ujmout Národní fronta. „Když vyhrál Trump, tak už se může stát cokoliv. Nic už není nepředstavitelné,“ tvrdí filosof ze školy tzv. Nových filosofů. Lévy sice předpokládá, že Le Penová nakonec prezidentkou nebude, ale nevylučuje to.

I socialistický premiér Manuel Valls připouští zvolení Le Penové jako možné. I on poukazuje na údajné nebezpečí zvolení prezidenta s vlasteneckým programem.

Ve Francii se dnes konaly pravicové primárky na prezidentského kandidáta, které organizuje republikánská strana. Mezi hlavní favority a budoucí soupeře Le Penové patřil kromě bývalého prezidenta Sarkozyho starosta Bordeaux a někdejší premiér Alain Juppé a další expremiér François Fillon. Podle večerních výsledků Sarkozy vyhořel a ve druhém kole se utká Fillon a Juppé.

Vládní socialisty čekají primárky v lednu. Už počátkem prosince má nynější socialistický prezident François Hollande oznámit, zda taky bude kandidovat. Dvoukolová prezidentská volba ve Francii je plánována na 23. dubna a 7. května příštího roku. Předpokládá se, že z prvního kola postoupí právě šéfka FN.

Hned po prezidentských volbách se mají 11. a 18. června uskutečnit parlamentní volby.

Čtěte také: Klaus: Byl bych šťastný, kdyby Le Penová a Hofer zvítězili