Číňané podepsali v Česku třicet dohod. Jednu i o Zemanově koridoru
NÁVŠTĚVA ČÍNSKÉHO PREZIDENTA
Čínský prezident Si Ťin-pching se spolu s českým prezidentem Milošem Zemanem zúčastnili ekonomického diskusního fóra, kde došlo k podpisu třiceti obchodních dohod. Oba prezidenti během svých projevů mluvili o budoucí vzájemné spolupráci mezi zeměmi a prezident Zeman potvrdil, že Číňané v ČR investují na 95 miliard korun v různých oblastech. Poté se oba státníci přesunuli do Strahovského kláštera
Dohody se týkají energetiky, finančnictví, automobilového průmyslu nebo cestovního ruchu. Mezi podepsanými je dohoda o rekonstrukci a nákupu fotbalového stadionu Eden. Jedna z nich se týká i analytické spolupráce na přípravách kanálu Dunaj-Odra-Labe.
Vláda se na středečního jednání shodla, že bezpečnostní opatření během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zvládla policie dobře, řekl novinářům ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Incidenty, v nichž figurovali příznivci čínského prezidenta vyzbrojení tyčemi praporů a na které se zeptal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) šéfa resortu vnitra Milana Chovance (ČSSD) budou podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) vyšetřeny. Bude se jimi zabývat i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), řekl Bělobrádek.
13:37 Si Ťin-pching uzavřel návštěvu ochutnávkou piva
13:04 Dohodu podepsal s čínskou stranou také slovenský podnikatel Vladimír SotákPřípitek plzeňským pivem na terase Strahovského kláštera. Přípitkem pivem návštěva začala a přípitkem pivem končí. pic.twitter.com/aGYTEeRB6u
— hostzCLR (@hostzCLR) 30. března 2016
Jedním z posledních podepsaných dokumentů byla strategická dohoda mezi CEFC a společností Železiarne Podbrezová, která je majitelem strojírenské společnosti Žďas. Dohodu podepsal slovenský podnikatel Vladimír Soták, kterému skupina firem Železiarne Podbrezová patří.
13:03 Jedna z dohod se týká obřího překladiště a logistického centra v Hodoníně
Státní čínská společnost Sinohydro podepsala dohodu s firmou Doe Europe, která v Hodoníně plánuje vybudovat obří překladiště a logistické centrum. Spolupráce byla stvrzena i v letectví – rámcovou dohodu uzavřely China Eastern Airlines, která plánuje spustit linku mezi Prahou a Šanghají, a Český Aeroholding.
13:02 Smlouvy se týkají i oblasti letectví a energetiky
Memorandum o porozumění podepsaly také kunovický výrobce letadel Aircraft Industries a China Aviation Supplies Holding Company. Další memorandum o porozumění o všestranné spolupráci uzavřely China General Nuclear Power Corporation a skupina ČEZ.
12:46 Incidentů porušujících základní práva přibývá
Množí se počty případů, kdy postup policejních složek ohledně dění na Hradě vyvolává kontroverze. Podle kritiků jde policie jednoduše českému státníkovi na ruku a dochází k porušování základních práv. Čtěte také: Zemanův policejní stát? Incidentů porušujících základní práva přibývá
12:29 Tváří čínského fotbalu se stává Pavel Nedvěd
12:03 Čínský prezident se přesunul do Strahovského klášteraPavel Nedvěd se stává po Davidu Beckhamovi tváří fotbalové superligy ČLR. Ocenění převzal ve Strahovském klášteře. pic.twitter.com/MUAoczQ296
— hostzCLR (@hostzCLR) 30. března 2016
Prezidenti ČR a ČLR zavítali do Filozofického sálu Strahovského kláštera. pic.twitter.com/zWdcWiTozW
— hostzCLR (@hostzCLR) 30. března 2016
11:47 Fóra se účastnil i nejbohatší Čech Petr Kellner
Ekonomického diskusního fóra se účastnil i nejbohatší Čech Petr Kellner, jehož skupina PPF na tamním trhu nabízí spotřebitelské úvěry pod značkou Home Credit a investuje také v oblasti biotechnologií.
— martin shabu (@bonicek7) 30. března 201611:37 Jedna z dohod se týká fotbalového stadionu Eden
Dohody s čínskými firmami z české strany podepsaly například Škoda Auto, ČEZ, skupina J&T, Česká exportní banka nebo Český Aeroholding. Další dohody se týkají energetiky, finančnictví, automobilového průmyslu nebo cestovního ruchu. Mezi podepsanými je i dohoda o rekonstrukci a nákupu fotbalového stadionu Eden. Podepsána byla mimo jiné dohoda o technologicko-ekonomické spolupráci mezi S.W.H. Group zaměřující se na obnovitelné zdroje energie a China Longyuan Power Group. Uzavřena byla i rámcová dohoda o finanční spolupráci mezi Českou exportní bankou (ČEB) a Čínskou rozvojovou bankou, která má mimo jiné usnadnit českým exportérům přístup na čínský trh.
11:25 Na Žofíně se začaly podepisovat smlouvy
Po projevech obou prezidentů se začaly podepisovat smlouvy, kterých má být na tři desítky v nejrůznějších oblastech. Jedna z nich se týká i analytické spolupráce na přípravách kanálu Dunaj-Odra-Labe.
Na Žofíně právě probíhá podpis dohod za účasti prezidentů ČR a ČLR. pic.twitter.com/ritUOLyJdk
— hostzCLR (@hostzCLR) 30. března 2016
11:18 Na místě není přítomen tlumočník z češtiny
Novináři na místě nemají podle serveru Novinky.cz ideální podmínky. Projev čínského prezidenta ani ostatních zahraničních řečníků totiž není z čínštiny tlumočený.
11:02 Přátelství mezi ČR a Čínou je srdeční záležitostí
Čínský přirovnal Si Ťin-pching označil přátelství mezi Čínou a Českou republikou za „porozumění mezi srdci“. „Oba naše národy jsou mírumilovné,“ uvedl čínský prezident a připomněl čínské zásluhy během 2. světové války. Dále hovořil o světovém míru, ke kterému Čína přispívá. Si Ťin-pching také ocenil pozici ČR ve V4 a v Evropské unii.
11:00 Čínské firmy chtějí spolupracovat na výstavbě vodního koridoru
„Sen pana čínského prezidenta je nová hedvábná stezka. Já mám také svůj sen a to je vodní koridor Dunaj-Odra-Labe,“ uvedl Zeman. Čínský prezident poté ocenil zájem firem ČLR na spolupráci na přípravách kanálu.
10:58 Česká a čínská strana podepíší na třicet obchodních dohodPan prezident vítá projevený zájem firem z ČLR na spoluúčasti na projektu vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe.
— hostzCLR (@hostzCLR) 30. března 2016
„Politici mají podnikatelům otevřít dveře. Ten podnikatel, který otevřenými dveřmi nedokáže vstoupit, nestojí za to, abychom se jím dále zabývali. Vstoupit musíte sami. Děkuji všem, kdo dokázali vstoupit, což dokážou právě připravené a dohodnuté smlouvy,“ řekl Zeman, podle něhož se na Žofíně sešlo 30 nejúspěšnějších čínských a stejný počet nejúspěšnějších českých podnikatelů.
10:56 Zeman ocenil čínského prezidenta
„Vážím si toho, že čínský prezident s sebou vzal třicet nejúspěšnějších podnikatelů čínské sféry, a my jsme reagovali naprosto stejným způsobem. Protože setkávání neúspěšných lidí je nezajímavé,“ zahájil svůj projev na fóru český prezident Miloš Zeman, podle nějž Číňané investují v Česku přibližně 95 miliard korun. Ty by měly putovat do oblsti finančnictví, bankovnictví a průmyslu.
Za účasti prezidentů bude na Žofíně podepsáno 30 dohod. Úspěch, za kterým je úsilí pana prezidenta o restart vztahů. pic.twitter.com/I1NdlBSUM8
— hostzCLR (@hostzCLR) 30. března 2016
10:48 Ministr Mládek zahájil ekonomické fórum
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek zahájil ekonomické fórum na Žofíně. Přítomni jsou i český a čínský prezident.
Prezidenti ČR a ČLR zavítali do paláce Žofín na diskusi českých a čínských investorů. pic.twitter.com/gdNL0MmXLw
— hostzCLR (@hostzCLR) 30. března 2016
10:34 ‚Free Tibet‘. U Národního divadla protestovalo
U Národního divadla na prezidentskou kolonu čekalo asi pět desítek Číňanů s čínskými a českými vlajkami. K paláci se snažilo dostat i zhruba 15 odpůrců čínské návštěvy. Přinesli si s sebou tibetské vlajky a transparenty. Stálo na nich mimo jiné: Free Tibet. Čtěte také: Bitky u Žofína mezi čínskými vítači a demonstranty
10:30 V Žofíně začalo ekonomické fórum
Poslední den návštěvy České republiky zakončí čínský prezident Si Ťin-pching na ekonomickém diskusním fóru, kam ve středu v dopoledních hodinách dorazil s českým prezidentem Milošem Zemanem.
I třetí den návštěvy se nese v duchu protestů. Nedaleko paláce Žofín, kde ekonomické diskusní fórum probíhá, se dopoledne sešly skupinky Číňanů i odpůrců čínské návštěvy s tibetskými vlajkami. Těžkooděnci museli zasahovat při drobné potyčce, oba tábory od sebe oddělili. Okolí Žofína bylo uzavřeno. Zátarasy jsou u Mánesa i Národního divadla. Tramvaje po nábřeží kolem ostrova nejezdí. Na pořádek dohlížejí policisté v reflexních vestách.
Třídenní návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga končí ve středu. Provázely ji protesty, při nichž aktivisté poukazovali především na porušování lidských práv v komunistické Číně.